Limerick GAA Fixtures, June 6-12

editorial image
All the Limerick GAA fixtures for the period June 6-12

All the Limerick GAA fixtures for the period June 6-12

THURSDAY, JUNE 6

County Senior Hurling League

Murroe/Boher v Ahane in Murroe at 7.30pm

County Intermediate Hurling League

Blackrock v Pallasgreen in Kilfinane at 7.30pm;

Dromin/Athlacca v Ballybricken/Bohermore in Dromin/Athlacca at 7.30pm;

Monaleen v Glenroe in Monaleen at 7.30pm;

Caherline v Bruff in Fr Hayes Memorial Park at 7.30pm

City Junior A Football League Final

Sponsored by Morrison’s Bar and Lounge

Na Piarsaigh v Monaleen in Rathbane at 7pm

City Junior B Football League Final

Sponsored by Patsy Nicholas Bar

Kildimo v Claughaun in Ballinacurra at 7pm

FRIDAY, JUNE 7

County Senior Football League Group 1

Adare v Dromcollogher/Broadford in Adare at 7.30pm;

Galbally v Sean Finns in Galbally at 7.30pm

County Junior Football League

Galtee Gaels v Ahane in John O’Mahony Park at 7.30pm

County Junior Hurling League

Monaleen v Askeaton in Monaleen at 7.30pm;

Old Christians v Staker Wallace in Rathbane at 7.30pm;

Murroe/Boher v Fedamore in Murroe at 7.30pm;

Croagh/Kilfinny v Mungret in Croagh at 7.30pm

West Junior B Football League Final

St Kierans v Glin in Knockaderry at 7.30pm

West Junior A Hurling Championship

Askeaton v Dromcollogher/Broadford in Rathkeale Bog Garden at 7.30pm

West Junior B Hurling Championship

Knockaderry v Newcastlewest in Dromcollogher at 7.30pm

West Junior B Hurling League Simi Final

Templeglantine v Feenagh/Kilmeedy in Tournafulla at 7.30pm

SATURDAY, JUNE 8

County Junior Premier Hurling League

Monagea v Feohanagh/Castlemahon in Monagea at 7.30pm;

Tournafulla v Crecora in Tournafulla at 7.30pm;

Kilmallock v Feenagh/Kilmeedy in Kilmallock at 7.30pm

County Junior Football League

Ballylanders v Cappagh/Kilcornan in Ballylanders at 7.30pm

County Senior Hurling League

Bruree v Adare in Bruree at 7.30pm;

Croom v Kilmallock in Croom at 7.30pm;

Na Piarsaigh v Garryspillane in Caherdavin at 7.30pm;

Doon v Hospital/Herbertstown in Doon at 7.30pm

County Intermediate Hurling League

Bruff v Pallasgreen in Bruff at 7.30pm;

Kileedy v Cappamore in Pairc Ide Naofa at 7.30pm;

Dromin/Athlacca v Monaleen in Dromin/Athlacca at 7.30pm;

Caherline v Blackrock in Fr Hayes Memorial Park at 7.30pm;

Newcastle West v Mungret in Newcastlewest at 7.30pm

City Junior A Hurling League final

Sponsored by DJ Daly’s Champion Hurleys

Ballybrown v Na Piarsaigh in Rathbane at 6pm.

East Junior B Football League Final

Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

Fedamore v Knockane venue TBC at 7pm

South Junior ‘B’ Hurling League Final

Sponsored by Dan Dooley’s Ford Centre Knocklong

Blackrock v Dromin/Athlacca in Knocklong at 7pm

SUNDAY, JUNE 9

Munster IHC Semi-final

Gaelic Grounds: Limerick v Tipperary at 1.45

Munster SHC Semi-final

Gaelic Grounds: Limerick v Tipperary at 4pm

MONDAY, JUNE 10

County Intermediate Football League

Athea v Feohanagh/Castlemahon in Athea at 7.30pm

East Junior A Hurling League Final

Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

Ahane v Doon in Boher at 8pm

TUESDAY, JUNE 11

West Junior A Hurling League Semi Finals

(Extra time to be played if required)

Askeaton v St Marys in Croagh at 7.30pm;

Templeglantine v Adare or Croagh/Kilfinny in Knockaderry at 7.30pm

West Junior B Hurling League Semi Final

(Extra time to be played if required)

St Kierans v Feohanagh in Rathkeale Bog Garden at 7.30pm

WEDNESDAY, JUNE 12

(First named team at home, all games 7pm)

U-14 Hurling Championship Division 1

Kilmallock v Monaleen;

Na Piarsaigh v Bruff; Mungret St Pauls v Deel Rangers; Patrickswell v Ahane

U-14 Hurling Championship Division 2

Kildimo-Pallaskenry v Adare;

Kilpeacon v Newcastle West;

Cois Laoi Gaels v South Liberties;

Croagh Kilfinny v Templeglantine;

Pallasgreen v Doon; Cappamore v Garryspillane

U-14 Hurling Championship Division 3

Dromcollogher Broadford v Killeedy;

Ballybricken Bohermore v St Patrick’s;

Hospital Herbertstown v Granagh/Ballingarry;

Caherline v Na Piarsaigh

U-14 Hurling Cup 11-a-side

Bruree v Tournafulla;Murroe Boher v Glenroe

U-14 Hurling Cup 13-a-side

Claughaun v St Kieran’s;

St Mary’s/Sean Finns v Knockainey;

Castletown Ballyagran v Croom