Limerick GAA results

Limerick GAA results

Limerick GAA results from the past week when county hurling championship games were centre stage.

Inter-CountyCeltic Challenge U-17 Hurling competition

Limerick City 0-6 Kerry 2-14

West Limerick 0-8 Cork City 2-20


Credit Union Limerick SHC round 1

Ballybrown 2-13 South Liberties 1-13     

Doon 2-20 Bruree 0-8

Bruff 2-11 Knockainey 1-11

Kilmallock 2-20 Na Piarsaigh 3-13

Ahane 3-12 Murroe-Boher 1-14

Adare 1-20 Patrickswell 2-15

LIT Limerick Premier IHC round 2

Monaleen 1-17 Effin 0-18

Garryspillane 3-15 Cappamore 0-16

Granagh-Ballingarry 3-17 Croom 1-15
     

Nick Grene Sportsground Limerick IHC round 1

Dromcollogher-Broadford 1-12 St Kierans 0-14

Glenroe 1-15 Knockaderry 1-12

Newcastle West 2-10 Feenagh-Kilmeedy 0-09     

Hospital/Herbertstown 1-10 Pallasgreen 1-10

Dromin-Athlacca 2-12 Kildimo-Pallaskenry 1-10     

Mungret St Pauls 2-17 Claughaun-Old Christians 0-10

All County Hurling League Division 4

Feohanagh-Castlemahon 0-21 Monagea 1-11

All County Hurling League Division 5

Tournafulla 1-23 Ballybricken-Bohermore 2-11

County Minor Hurling 13 aside Competition Round 1

Crecora-Manister 1-17 Croom 4-8

Glenroe received walkover from Killeedy


City Junior A Hurling League

Na Piarsaigh 6-24 Mungret St Pauls 0-13

Patrickswell 2-11 Na Piarsaigh 0-14

City Junior B Hurling League

Kildimo-Pallaskenry 2-18 Ballybrown 1-5

City Junior A Football league 

Monaleen 4-15 Mungret St Pauls 1-8

South/East Junior A Hurling League

Sponsored by Pierse Motor Limerick Road Tipperary

Caherline received walkover from Ballybricken-Bohermore

Kilteely-Dromkeen 2-17 Staker Wallace 0-15

East Junior B Hurling League

Sponsored by Pierse Motors

Fedamore received walkover from Murroe-Boher

Doon 0-19 Cappamore 2-7


East Junior A & B Football League

Fedamore 0-19 Knockane 1-12

Pallasgreen 1-13 Oola 3-6

Kilteely-Dromkeen 1-10 Ballybricken-Bohermore 0-7


South Junior B Hurling League Group 2

Dromin-Athlacca received walkover from Effin

South Junior B Hurling League Group 2

Bruree 2-18 Garryspillane 2-8

South Junior B Football League Round 2

Banogue 5-12 Camogue Rovers 3-6

South Minor Hurling League

Dromin-Athlacca 3-14 Glenroe 2-4

West Junior A Hurling League Semi Final  

Killeedy 2-16 Askeaton 0-12

South Junior B Hurling League

Killeedy 2-13 Tournafulla 2-9

Askeaton 3-11 Granagh-Ballingarry 1-12

South Minor Football Championship       

St Kierans 5-8 St Senans 3-12