All this weekend's Desmond League soccer fixtures

All this weekend's Desmond League soccer fixtures

All the recent results are also included.

SUNDAY, JANUARY 31

Riedy Cup 1st Round

(Extra time and penalties, if required)

Glantine V Ballingarry B 2.30 (P. King)

Riedy Cup 2nd Round

(Extra time and penalties, if required)

Athea Utd V Rathkeale B 2.30 (D. O’Gorman)

Premier Division

Broadford Utd V Glin Rovers 11.30 (P. O’Brien); Kildimo Utd V Ballingarry AFC 11.30 (P. O’Connor); Killeaney V Abbeyfeale Utd 11.30 (P. Manning); Newcastle West AFC V Shannonside FC 11.30 (T. Fitzmaurice); Rathkeale V Newcastle West Rovers 11.30 (J. Roche)

Division 1

Abbeyfeale Utd B V Pallaskenry 2.30 (S. Hartnett); Carrig Celtic V Breska Rovers 11.30 (D. O’Gorman); Feenagh V Askeaton 11.30 (L. O’Connor)

Division 2

Adare Utd V Ballysteen 11.30 (J. Molyneaux); AK Utd V Old Mill 2.30 (L. O’Connor); Bally Rovers V Creeves Celtic 11.30 (D. Wallace); Newcastle West Rovers B V Shountrade 2.30 in Woodfield Est (D. Wallace); St. Itas V Granagh Utd 11.30 (S. Hartnett)

Division 3

Ferry Rangers V Newcastle West B 2.30 (P. O’Donnell); Glin Rovers B V Carrig Celtic B 2.30pm (P. Manning); Knockaderry V Glantine B 11.30 (T. Fitzpatrick); Shannonside FC B V Askeaton AFC B 2.30 in Shanagolden (J. Roche)

MUNSTER JUNIOR CUP

5th Round Draw

Moyross Utd v Cloughjordan; UCC Utd or Ringmahon Rgs “B”v Ballingarry

or Newmarket Celtic “A”; Regional Utd “B” v Cork Eagles or Ringmahon Rgs or Crosshaven or Newmarket Celtic “B”; Fairview Rgs or Douglas Hall v Leeview Ath or Old Bridge; Wilton Utd or Piltown v Doolans Cow or Pike Rvs or Dungarvan Utd; St Michael’s v Hibernians; Janesboro or Waterford Crystal v Carrigtwohill Utd or Tramore AFC; Shannon Town v Killarney Celtic

Games to take place on or before February 13/14

Quarter Final Draw

Wilton Utd or Piltown or Dungarvan Utd or Doolans Cow or Pike Rvs v UCC Utd or Ringmahon Rgs “B” or Newmarket Celtic “A” or Ballingarry; Moyross Utd or Cloughjordan v Fairview Rgs or Douglas Hall or Leeview Ath or Old Bridge; Janesboro or Tramore AFC or Carrigtwohill Utd

v Shannon Town or Killarney Celtic; St Michael’s or Hibernians v Regional Utd “B” or Cork Eagles or Ringmahon Rgs or Crosshaven or Newmarket Celtic “B”

Games to take place on or before March 12/13

TRANSFER WINDOW

Clubs are reminded that the transfer window closes on January 31.

DESMOND CUP DRAW

The draw for this season’s Desmond Cup will be made at 9pm during a Committee meeting in Rathkeale House Hotel on Monday next, February 1. Clubs may send a representative to attend the draw if they wish.

RESULTS

 

 

FAI Umbro Youths Cup

Ringmahon Rangers 4 Askeaton AFC 0

Youths Division 1

Abbeyfeale Utd 0 Rathkeale AFC 1; Newcastle West Rovers 0 GB Rovers 5

Youths Division 2

Athea Utd 3 Carrig Celtic 0; Glantine 4 Pallaskenry 6; Broadford Utd 2 Shannonside FC 0

Munster Junior Cup 4th Round

Ballingarry AFC 3 Galbally Utd 0

Premier Division

Glin Rovers 1 Rathkeale AFC 2; Killeaney 0 Newcastle West AFC 6; Newcastle West Rovers 5 Kildimo Utd 0; Shannonside FC V Broadford Utd (off)

Division 1

Askeaton V Carrig Celtic (off); Athea Utd 3 Rockhill Rovers 0; Breska Rovers 1 Abbeyfeale Utd B 2; Pallaskenry 1 Feenagh 3; Rathkeale B 0 Glantine 2

Division 2

AK Utd 2 Newcastle West Rovers B 1; Granagh Utd V Adare Utd (off); Old Mill V Creeves Celtic (off); Shountrade V St. Itas (off)

Division 3

Newcastle West B 1 Knockaderry 1; Feenagh B 0 Glin Rovers B 5