Limerick GAA Fixtures - April 17-23

All your Limerick GAA fixtures for the next week. All the recent results are also included.

All your Limerick GAA fixtures for the next week. All the recent results are also included.

THURSDAY, APRIL 17

East Junior Football League

Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

Kilteely/Dromkeen home to South Liberties at 6.45pm; Ahane home to Fedamore at 6.45pm

West Junior A Hurling League

Askeaton home to Adare at 7pm; Templeglantine home to St Marys at 7pm; Croagh/Kilfinny home to Knockaderry at 7pmAskeaton home to Adare at 7pm; Templeglantine home to St Marys at 7pm; Croagh/Kilfinny home to Knockaderry at 7pm

FRIDAY, APRIL 18

Premier IHC

Bruree v Bruff in Kilmallock at 6.30pm

U-21A Hurling Championship Semi Final

Pallasgreen v St Marys in Claughaun at 6.30pm

Minor Hurling 13-a-side

St Patricks v Killeedy in St Patricks at 6.30pm; Feenagh Kilmeedy v Askeaton in Feenagh at 6.30pm; Caherline v Glenroe in Caherline at 6.30pm; Bruree v St Marys Sean Finn in Bruree at 6.30pm; Feonanagh Castlemahon v Ballybricken Bohermore in Coolyroe at 6.30pm; Granagh Ballingarry v Cois Laoi Gaels in Ballingarry at 6.30pm

West Minor Football Championship

Mountcollins/Athea Rangers v Daithi Brudairs in Athea at 7pm; Adare home to Sean Finns at 7pm; St Kierans home to Deel Rangers in Coolcappa at 7pm

South Junior ‘B’ Hurling League

Sponsored by Dan Dooley’s Ford Centre Knocklong

Blackrock home to Camogue Rovers at 6.45pm

SATURDAY, APRIL 19

Premier IHC

Knockaderry v Croom in Feenagh at 6.30pm; Dromin-Athlacca v Garryspillane in Bruff at 6.30pm

Hurling League Division 2 Group 3

Pallasgreen v Newcastle West in Pallasgreen at 4pm

Football League Division 2 Group 2

Athea v Bruff in Athea at 6pm

Football League Division 2 Group 1

St Senans v Fr Caseys in Foynes at 6.30pm

South Junior ‘B’ Hurling League

Sponsored by Dan Dooley’s Ford Centre Knocklong; Bruree home to Knockainey at 6.45pm

East Senior Hurling Championship Final

Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

Doon v Murroe/Broher in Caherconlish at 5pm

SUNDAY, APRIL 20

West Junior B Hurling League

Feohanagh home to Granagh/Ballingarry at 11.30am; Newcastlewest home to St Kierans at 11.30pm

South Junior ‘B’ Hurling League

Sponsored by Dan Dooley’s Ford Centre Knocklong; Garryspillane home to Dromin/Athlacca at 6.15pm

East Junior Football League

Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

Kilteely/Dromkeen home to Fedamore at 6.45pm; Knockane home to Ballybricken/Bohermore at 6.45pm; Ahane home to Pallasgreen at 6.45pm

City SHC Semi-final

Sponsored by Mike O’Connell’s Menswear

Patrickswell v Na Piarsaigh in Clarina at 2.30pm

MONDAY, APRIL 21

Football League Division 2 Group 1

Fr Caseys v Claughaun in Abbeyfeale at 6.30pm.

South Junior ‘B’ Hurling League

Sponsored by Dan Dooley’s Ford Centre Knocklong; Castletown/Ballyagran home to Bruree at 6.45pm.

South Junior ‘A’ Football League

Sponsored by Sheehy’s Centra Kilfinane

Croom home to Banogue at 6.45pm; Galtee Gaels home to Blackrock at 6.45pm.

East Junior B Hurling League

Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

Murroe/Boher home to Doon at 6.45pm; South Liberties home to Pallasgreen at 6.45pm; Fedamore home to Ballybricken/Bohermore at 6.45pm

TUESDAY, APRIL 22

County U-21 B HC Semi Final

Garryspillane v Singland Gaels in Caherconlish at 6.30pm

Football League Division 2 Group 2

Monaleen v Sean Og Hanleys in Bruff at 6.30pm; Bruff v Galtee Gaels in Bruff at 6.30pm; Na Piarsaigh v Athea in Caherdavin at 6.30pm

Football League Division 1 Group 1

Dromcollogher/Broadford v St Patricks in Dromcolloger/Broadford at 6.30pm; Monaleen v Newcastle West in Monaleen at 6.30pm; Galbally v Fr Caseys in Galbally at 6.30pm; Adare v St Kierans in Adare at 6.30pm

Football League Division 2 Group 1

Gerald Griffins v Cappamore in Ballyhahill at 6.30pm

Football League Division 1 Group 2

Ballysteen v Feohanagh Castlemahon in Ballysteen at 6.30pm; Pallasgreen v Mountcollins in Pallasgreen at 6.30pm; St Marys Sean Finns v Mungret St Pauls in Bog Garden at 6.30pm; Hospital v Oola in St Johns Park at 6.30pm

City IHC Final

Sponsored by Mike O Connell’s Menswear Catherine Street Kildimo/Pallaskenry v Na Piarsaigh in Clarina at 6.30pm

WEDNESDAY, APRIL 23

South Minor Football League

Sponsored by AIB Bank Kilmallock

Killacolla Gaels v Glenacurrane in Ballyagran at 7pm

South Junior ‘A’ Hurling League

Sponsored by Bulgaden Castle

Staker Wallace home to Croom at 6.45pm.

RESULTS

Munster Minor Hurling Championship

Limerick 3-17 Tipperary 2-11

Premier U-21 HC Semi Finals

Patrickswell 1-14 Deel Rangers 0-11; Na Piarsaigh 1-17 Doon 0-14.

U-21 B HC Semi Final

Cappamore 1-10 Croagh/Kilfinny 1-05.

Minor Hurling 13-a-Side

Glenroe received walkover from Granagh; Ballybricken/Bohermore 0-14 Caherline 1-7

Hurling League Division 1

Granagh/Ballingarry 1-18 Kilmallock 2-12; Croom 3-19 Bruff 2-11; Ballybrown 1-13 Ahane 0-13; Murroe/Boher 1-17 Dromin Athlacca 1-7; Garryspillane 3-17 South Liberties 2-13

Hurling League Division 2

Mungret 1-19 Feohanagh 2-9; Feenagh/Kilmeedy 3-14 Glenroe 1-16; Cappamore 1-22 Monagea 0-13; Doon 0-16 Effin 0-20; Pallasgreen 1-17 Caherline 3-10; Kilteely/Dromkeen 2-9 Claughaun 2-8

Hurling League Division 3

Crecora/Manaster 5-8 Ballybricken/Bohermore 1-6; St. Patrick’s 2-10 Croagh/Kilfinny 2-8

Football League Division 2

Glin 1-12 Athea 0-10

City SFC Final

Sponsored by Morrison’s Bar & Lounge Ballysimon Road

St Patricks 0-13 Na Piarsaigh 1-5

City U-21 HC ‘A’ Final

Sponsored by Nolan Motors Factors Henry St

Monaleen 4-8 Mungret 0-11

City U-21 HC ‘B’ Final

Sponsored by Nolan Motors Factors Henry St

Singland Gaels 0-12 Kildimo/Pallaskenry 1-8

City SHC Semi Final

Sponsored by Mike O’Connell’s Menswear

Ballybrown 4-18 Mungret 1-8

South U-21 HC Final

Sponsored by AIB Bank Kilmallock

Sean Og Hanley’s 3-14 Maigue Gaels 2-16

South Junior ‘B’ Football League

Sponsored by Sheehy’s Centra Kilfinane

Galbally 2-10 Camogue Rovers 1-13

South Junior ‘B’ Hurling League

Sponsored by Dan Dooley’s Ford Centre Knocklong

Knockainey 4-11 Blackrock 4-10

South Junior ‘B’ Football League

Sponsored by Sheehy’s Centra Kilfinane

Galtee Gaels 4-7 Staker Wallace 2-8

South Minor Hurling League

Sponsored by AIB Bank Kilmallock

Garryspillane 7-17 Tory Gaels 1-8

South Minor Football 13-a-side

Sponsored by AIB Bank Kilmallock

Knockainey 0-8 Ballylanders 1-6

South Minor Hurling 13-a-side

Sponsored by AIB Kilmallock

Dromin/Athlacca 2-7 Coshlea Gaels 2-21; Bruree received walkover from Knockainey

West SFC

St Kierans 1-13 Dromcollogher/Broadford 1-9; Newcastlewest 0-9 Ballysteen 0-8

West IFC

St Senans 1-12 Monagea 3-1; Mountcollins 1-9 Fr Caseys 2-10

West MHC

Newcastlewest 2-8 Tournafulla 1-9; Daithi Brudairs 4-24 Templeglantine 2-7

West Junior A football league

Glin received walkover from Newcastle West

West Junior B Football League

St. Kierans 1-9 Ballysteen 0-6