Five Munster players shortlisted for Guinness PRO 14 Dream Team

Colm Kinsella, Rugby Correspondent

Reporter:

Colm Kinsella, Rugby Correspondent

Email:

ckinsella@limerickleader.ie

Five Munster players shortlisted for Guinness PRO 14 Dream Team

Five Munster players have been shortlisted for the Guinness PRO14 Dream Team

FIVE Munster players have been shortlisted on the Guinness PRO14 Dream Team which will be revealed this Thursday night in a TV special broadcast on eir sport 1.

Munster forwards Dave Kilcoyne, Tadhg Beirne, Peter O'Mahony and CJ Stander along with full-back Mike Haley have been shortlisted for inclusion in the side. 

A panel of over 75 media members were invited to take part in the voting. A group that included many former players and coaches alongside some of the most trusted and respected writers involved in covering rugby from across Ireland, the UK, Italy and South Africa.

The voting has now closed and three nominees have been identified at every position for the Guinness PRO14 Dream Team with 12 teams represented across all five participating countries.

The voting has been closer than ever thanks to the rich form of the near 300 internationals who compete in the Championship each season. The 2018/19 season has seen heightened levels of competitiveness across the Guinness PRO14 with Benetton Rugby becoming the first Italian team to reach the knock-out stages which saw Kieran Crowley voted as the Coach of the Season by his peers while the club also have seven nominations

Benetton received the highest nominations, followed by Glasgow Warriors and Edinburgh (both six), Ulser, Munster and Connacht (all with five).

The show will be broadcast on eir sport 1 at 19:00 in the Rep of Ireland.

Nominations listed by alphabetical order:

Loosehead Prop

Dave Kilcoyne (Munster); Eric O’Sullivan (Ulster); Pierre Schoeman (Edinburgh)

Hooker

Epalahame Faiva (Benetton Rugby); Rob Herring (Ulster); Ken Owens (Scarlets)

Tighthead Prop

Zander Fagerson (Glasgow Warriors), WP Nel (Edinburgh), Marco Riccioni (Benetton Rugby)

Second Row

Tadhg Beirne (Munster), Scott Cummings (Glasgow Warriors), Federico Ruzza (Benetton Rugby)

Second Row

Scott Fardy (Leinster); Jonny Gray (Glasgow Warriors); Alun Wyn Jones (Ospreys)

Blindside Flanker

Max Deegan (Leinster); Peter O’Mahony (Munster); Josh Turnbull (Cardiff Blues)

Openside Flanker

Colby Fainga'a (Connacht), Braam Steyn (Benetton); Hamish Watson (Edinburgh) 

No 8 

Marcel Coetzee (Ulster), Bill Mata (Edinburgh), CJ Stander (Munster)

Scrum-Half

Caolin Blade (Connacht); John Cooney (Ulster); Dewaldt Duvenage (Benetton)

Out-half

Jack Carty (Connacht); Adam Hastings (Glasgow Warriors); Jaco van der Walt (Edinburgh)

Left Wing

Darcy Graham (Edinburgh); James Lowe (Leinster); Rabz Maxwane (Toyota Cheetahs)

Inside Centre

Bundee Aki (Connacht); Willis Halaholo (Cardiff Blues); Stuart McCloskey (Ulster)

Outside Centre

Tom Farrell (Connacht); Rey Lee-Lo (Cardiff Blues); Nick Grigg (Glasgow Warriors)

Right Wing

Monty Ioane (Benetton Rugby); Johnny McNicholl (Scarlets); Ratuva Tavuyara (Benetton Rugby)

Full Back

Dan Evans (Ospreys); Mike Haley (Munster); Matthew Morgan (Cardiff Blues)