Limerick County side claim Tim Fitzgerald Tournament

Leader Reporter

Reporter:

Leader Reporter

Email:

sport@limerickleader.ie

Limerick County  side claim  Tim Fitzgerald Tournament

On a beautiful sunny day, in front of a huge crowd in Charleville AFC, and for the first time in 4 years the Limerick U11 ETP Limerick County boys have brought home the Tim Fitzgerald Shield.

Overall 26 players were used on Sunday. They face the Limerick Desmond side in their first 3 games and 1 won,drew 1 and narrowly lost one which left both teams on the same points.


So the County boys had a break and had to eagerly await the results of Kerry versus Desmond which Desmond ended up winning all 3 games in 3 very close games.

Next up the 'County boys' were clashes against Kerry. The County side had to win all 3 games with a higher goal advantage if they were to win this competition.

Head coach Gordon Ross commented afterwards, "These kids have been absolutely amazing all season with their attendance, punctuality,discipline,work ethic,great friendship and respect for each other, We couldn’t have picked a better squad or won this without each and everyone of them they are a credit to all there families"

Gordon Ross was joined in his backroom team by David O’Carroll, Barry Woodland, Shane O’Carroll, Mike Collins and Ken Duce

Results


Saturday 27 April 2019  
Boys Under 15 Premier 2019 Season:
Charleville AFC 6 - 2 Cullen 
Murroe 2 - 3 Castle United 
Holycross 2 - 0 Knockainey 
Galbally 4 - 2 Herbertstown 
Boys Under 13 Premier 2019 Season:
Murroe 4 - 2 Pallas United 
Charleville AFC 3 - 2 Galbally 

Boys Under 13 Division 1 2019 Season:  
Herbertstown 3 - 0 Holycross B 
Croom United 3 - 0 Cullen 
Kilfrush Crusaders 1 - 0 Knockainey 
Sunday 28 April 2019 
Girls Under 14 Premier 2019 Season:
Holycross 0 - 5 Aisling Annacotty 
Ballylanders 2 - 0 Mungret Regional FC 
Charleville AFC 5 - 2 Aisling Annacotty B
Girls Under 12 Division 2 2019 Season:
Holycross B 5 - 0 Aisling Annacotty C
Ballylanders 0 - 1 Regional Utd B
Monday 29 April 2019 
Pallas United 1 - 4 Cappamore Celtic
Murroe B 0 - 2 Galbally
Tuesday 30 April 2019
Boys Under 16 Premier 2019 Season:
Castle Rovers 0 - 3 Cullen
Charleville AFC 2 - 2 Cappamore Celtic
Boys Under 12 Premier 2019 Season:
Croom United 4 - 2 Castle United

Fixtures

Thursday 2 May 2019 (7pm)
Boys Under 14 Premier 2019 Season:
Kilfrush Crusaders v Murroe, Elton Sportsfield, Referee: Pat Moloney.
Friday 3 May 2019 (6pm)
U11 Boys Group 2 2019 Season:
Murroe Blue v Herbertstown, Tubber, Referee: Mark Kennedy.
Saturday 4 May 2019
U10 Boys Group 1 2019 Season:
Charleville Red v Kilmallock United, Tim Fitzgerald Park;
Croom United v Castle United Blue, Station Road;
Holycross v Charleville White, Holycross;
Murroe Blue v Herbertstown, Tubber;
Kilfrush Crusaders v Cullen, Elton Sportsfield;
Knockainey v Charleville Black/White, Killyballyowen;
Murroe White v Castle United White, Tubber;
Pallas United v Ballylanders, Community Field.
Tuesday 7 May 2019 (7pm)
Boys Under 16 Premier 2019 Season:
Knockainey v Castle Rovers, Killyballyowen, Referee: Mark Kennedy;
Kilfrush Crusaders v Charleville AFC, Elton Sportsfield, Referee: Noel Maguire;
Herbertstown v Cappamore Celtic, Anthony Baggott Park, Referee: Mike Walsh
Boys Under 14 Premier 2019 Season:
Holycross v Herbertstown, Anthony Baggott Park, Referee: Ray Ryan;
Galbally v Knockainey, Carrickrockle, Referee: Pat Moloney
Boys Under 12 Division 1 2019 Season:
Herbertstown v Cullen, Anthony Baggott Park, Referee: James Galvin.
Wednesday 8 May 2019 (7pm);
Murroe v Kilmallock United, Tubber, Referee: Ray Ryan