Limerick GAA weekly fixtures

Limerick GAA weekly fixtures

THURSDAY JULY 28

County Senior Football Championship Round 3

Sponsored by Irish Wire Products Ltd

Dromcollogher-Broadford v St Kierans in Newcastle West at 7.15pm; Oola v St Patricks in Caherconlish at 7.15pm; Ballysteen v Monaleen in Clarina at 7.15pm

County intermediate Football Championship Round 3

Sponsored by Griffin Coaches

Bruff v Claughaun in Hospital at 7.45pm; Mountcollins v Cappagh in Coolyroe at 7.15pm

County Hurling League Division 2

South Liberties v Granagh-Ballingarry in Knockea at 7pm

County Minor Football 13-a-side Competition Round 3

Athea v Galtee Gaels in Athea at 7.30pm

City Junior A Hurling Championship

Sponsored by Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St

Patrickswell v Crecora Manister in Mungret at 7pm

East Junior A Football Championship

Sponsored by Pierse Motors Tipperary

Pallasgreen v Kilteely-Dromkeen in Pallasgreen at 7.30pm; Ahane v South Liberties in Ahane at 7.30pm

South Junior A Football Championship

Hospital-Herbertstown v Ballylanders in Knocklong at 7.30pm

FRIDAY JULY 29

County Senior Football Championship Round 3

Sponsored by Irish Wire Products Ltd

Fr. Caseys v Pallasgreen in Kilmallock at 7.15pm

County Intermediate Football Championship Round 3

Sponsored by Griffin Coaches

Cappamore v Mungret St Pauls in Claughaun at 7.15pm; Galbally v Glin in Feenagh at 7.15pm; St Senans v Adare in Askeaton at 7.15pm

Premier Minor Football Championship Round 3

Monaleen v Fr Casey’s in Abbeyfeale at 7.30pm

Minor Hurling 13-a-side Competition Group 1 Round 3

Dromin-Athlacca v Tournafulla in Athlacca at 7.30pm

Hurling League Division 3

Bruree v Knockaderry in Bruree at 7.30pm

East Junior A Hurling Championship

Sponsored by Pierse Motors Tipperary

Ahane v Caherline in Cappamore at 7pm

South Junior B Football Championship

Castletown v Galtee Gaels in Hospital at 7.30pm

U-14 Hurling Championship Division 3A

Templeglantine v Rathkeale at 6.45pm

U-14 Hurling Championship Division 3B

Pallasgreen v Hospital-Herberstown

SATURDAY JULY 30

County Senior Football Championship Round 3

Sponsored by Irish Wire Products Ltd

Na Piarsaigh v Ballylanders in Bruff at 5pm

Minor Hurling 13-a-side Competition Round 4

Crecora Manister v Dromin-Athlacca in Crecora at 7.30pm

East Junior B Hurling Championship

Sponsored by Pierse Motors Tipperary

Doon v South Liberties in Doon at 7.30pm

West Junior A Football Championship

Newcastle West v Gerald Griffins in Askeaton at 7pm; Fr Caseys v Monagea at Newcastle West at 7pm

SUNDAY JULY 31

County Senior Football Championship Round 3

Sponsored by Irish Wire Products Ltd

Newcastle West v Rathkeale in Knockaderry at 7.15pm

County Hurling League Division 3

Blackrock v Cappamore in Kilfinane at 12noon

East Minor Football Championship

Sponsored by Pierse Motors Tipperary

South Liberties v Cappamore in Dooley Park at 7.30pm

West Junior A Hurling League Final

Killeedy v Templeglantine in Tournafulla at 7pm

MONDAY AUGUST 1

County Hurling League Division 1

Na Piarsaigh v Adare in Caherdavin at 5.00pm; Kilmallock v Doon in Kilmallock at 7pm

County League Division 2

Monaleen v Garryspillane in Monaleen at 7pm

East Junior A Hurling Championship

Kilteely-Dromkeen v Doon in Caherconlish at 7pm

West Junior B Hurling Championship

Feohanagh v Tournafulla in Knockaderry at 7pm

U-16 Hurling Cup 13-a-side

Hospital-Herberstown v Kilteely-Dromkeen

U-16 Hurling Championship Division 2A

Claughaun v Cappamore; Ballyhoura Gaels v Pallasgreen

U-16 Hurling Championship Division 2B

Kilmallock v Killacolla Gaels; Granagh-Ballingarry v Newcastle West; Croagh Kilfinny v St Kierans; Dromcollogher-Broadford v Kilpeacon

U-16 Hurling Division 3

Knockainey v Killeedy; Dromin-Athlacca-Banogue v Tournafulla; Askeaton Ballysteen Kilcornan v Templeglantine

Shane Hourigan Memorial Cup U-16 Hurling Championship Division 1

Bruff v Adare; Patrickswell v Mungret St.Paul’s; Na Piarsaigh v Doon

TUESDAY AUGUST 2

County Hurling League Division 2

Effin v Bruff in Effin at 7:30pm

County Hurling League Division 4

St Kierans v Feohanagh in Coolcappa at 7pm; Dromcollogher-Broadford v Monagea in Dromcollogher at 7pm

County Minor Hurling 13-a-side Competition Round 5

Glenroe v Askeaton in Glenroe at 7.30pm; Caherline v Dromcollogher-Broadford in Caherline at 7.30pm; Templeglantine v Crecora Manister in Templeglantine at 7.30pm; Dromin-Athlacca v Ballybricken-Bohermore in Athlacca at 7.30pm

East Junior B Hurling Championship

Sponsored by Pierse Motors Tipperary

Ballybricken-Bohermore v Cappamore in Caherelly at 7pm; Fedamore v Murroe-Boher in Fedamore at 7pm; South Liberties v Pallasgreen in Dooley Park at 7pm

County Minor Football Championship

Sponsored by Pierse Motors Tipperary

Kilteely-Dromkeen v Oola in Kilteely at 7.30pm

WEDNESDAY AUGUST 3

County Hurling League Division 5

Claughaun Old Christians v Killeedy in Claughaun at 7.45pm

City Junior A Hurling Championship

Sponsored by Patsy Nicholas Gearld Griffin St

Patrickswell v St Patrick’s in Clarina at 7.15pm

Jack Lyons Memorial Cup U-14 Hurling Championship Division 1B

Murroe-Boher v Ballyhoura Gaels; Monaleen v Ahane; Doon v Garryspillane

U-14 Hurling Championship Division 3A

Tournafulla v Killeedy; Rathkeale v Croagh Kilfinny; Dromcollogher-Broadford v St Kierans; Askeaton Ballysteen Kilcornan v Templeglantine

U-14 Hurling Championship Division 3B

South Liberties v Glenroe; Hospital-Herberstown v Croom; Ballybricken-Bohermore v Pallasgreen; Dromin-Athlacca-Banogue v Mungert St Pauls

U-14 Hurling Cup 13-a-side

Kilteely-Dromkeen v Ballincurra Gaels; Caherline v Knockainey

U-14 Championship Division 2

Newcastle West v Kilmallock; Knockaderry v Cappamore; Bruff v Kildimo-Pallaskenry; Belville Gales v Kilacolla Gaels.