All your Limerick GAA fixtures for the week ahead

All your Limerick GAA fixtures for the week ahead

ll Bord na nOg matches are at 7.15 unless stated otherwise. First named team at home unless stated otherwise

THURSDAY, JULY 7
County Hurling League Division 2
Ballybrown v Monaleen in Ballybrown at 7.30pm

County Hurling League Division 3
Bruree v Blackrock in Bruree at 7.30pm

County Hurling League Division 4
Feenagh-Kilmeedy v St. Kieran’s in Feenagh at 7.30pm

County Hurling League Division 4
Newcastle West v Kildimo/Pallaskenry in Newcastlewest at 7.30pm

County Hurling League Division 5
Killeedy v Croagh-Kilfinny in Raheenagh at 7.30pm

County Football League Division 2
St Senan’s v Pallasgreen in Foynes at 7.30pm

City Junior B Football Championship
Sponsored by DJ Daly Team flag
Claughaun v Mungret-St Pauls in Claughaun at 7.30pm; Patrickswell v Abbey Sarsfields in Patrickswell at 7pm      

East Brian Butler Cup
Sponsored by Pierse Motors Tipperary
Doon v Murroe-Boher in Doon at 7.30pm; Ballybricken-Bohermore v Cappamore in Caherelly at 7.30pm

West Junior B Football Championship
Granagh-Ballingarry v Ballysteen in Bog Garden Rathkeale at 7.45pm

FRIDAY, JULY 8
County Hurling League Division 1
Doon v Kilmallock in Doon at 7.30pm

County Hurling League Division 3
Knockaderry v Cappamore in Knockaderry at 7.30pm

Minor Hurling 13-a-side Competition
Askeaton v Killeedy in Askeaton at 6.30pm

Minor Hurling 13-a-side Competition
Glenroe v Dromcollogher/Broadford in Glenroe at 7.30pm

Minor Football 13-a-side Competition
Athea v Galtee Gaels in Athea at 8pm

East Minor Hurling Championship
Sponsored by Pierse Motors Tipperary
Ahane v South Liberties in Mackey park at 7.30pm; Cappamore v Kilteely-Dromkeen in Cappamore at 7.30pm

South Junior B Hurling Championship
Sponsored by Dan Dooley Motors Knocklong
Effin v Glenroe in Kilfinane at 7.30pm

West Junior A Football Championship
Monagea v Gerald Griffins in Knockaderry at 7.45pm

West Junior B Football Championship
Knockaderry v Mountcollins in Quaid Park at 7.45pm; Glin v Dromcollogher-Broadford in Newcastlewest at 7.45pm; Athea v St Senans in Glin at 8pm

U-16 FC Division 2B
Kilpeacon v Oola

U-14 HC Division 2
Granagh Ballingarry v Kilmallock


SATURDAY, JULY 9
All Ireland SFC Qualifier
Limerick v Cork in Thurles at 3pm

All Ireland SHC Qualifier
Limerick v Clare in Thurles at 7pm


SUNDAY, JULY 10

Munster MHC Final
Limerick v Tipperary in Gaelic Grounds at 2pm

County Hurling League Division 1
Patrickswell v Na Piarsaigh in Patrickswell at 12noon

County Hurling League Division 4
Dromcollogher-Broadford v Monagea in Dromcollogher at 7pm

County Hurling League Division 5
Killeedy v Staker Wallace in Killeedy at 11am

County Football League Division 2
Galbally v Oola in Galbally at 7.30pm

City Junior A Hurling Championship
Sponsored by Patsy Nicholas Bar
Old Christians v Crecora/Manister in Clarina at 7:30pm

East Junior A Hurling Championship
Sponsored by Pierse Motors Tipperary
Ahane v Doon in Cappamore at 11am

South Junior A Football Championship
Sponsored by O'Neills Bar Hospital
Croom v Hospital/Herbertstown in Bruff at 6.45pm

West Intermediate Hurling Final
Granagh-Ballingarry v Newcastle West in Dromcollogher at 7.30pm

West Junior A Hurling Championship
Templeglantine v Rathkeale in Newcastle West at 7.30pm

MONDAY, JULY 11
City Junior B Hurling Championship
Sponsored by DJ Daly Team flag
Kildimo-Pallaskenry v Mungret-St Pauls in Kildimo at 7.30pm; Na Piarsaigh v Ballybrown in Caherdavin at 7.30pm

U-16 FC Division 1B
Mungret St Pauls v Kildimo Pallaskenry; Fr Casey’s v Newcastle West

U-16 Football Championship Division 1A
Na Piarsaigh v Galbally; Claughaun v Monaleen

U-16 FC Division 2A
Askeaton-Ballysteen-Kilcornan v Dromcollogher-Broadford; St Senan’s v Adare; Rathkeale v Shannon Gaels

U-16 FC Division 2B
Pallasgreen v Ballyhoura Gaels; Killacolla Gaels v Kilpeacon; Oola v Padraig Pearses

U-16 FC Division 3
Knockainey v Granagh Ballingarry; Bruff v South Liberties; Dromin Athlacca Banogue v Cappamore; Ballylanders V Athea

U-16 Football 13-a-side cup
Galtee Gaels v Hospital Herbertstown; Kilteely Dromkeen v Caherconlish

U-14 HC Division 1B
Ballyhoura Gaels v Ahane

U-14 HC Division 3A
Tournafulla v St Kieran’s


TUESDAY, JULY 12

Premier MHC Round 3
Mungret St Paul’s v Na Piarsaigh in Mungret at 7.30pm; Adare v Garryspillane in Adare at 7.30pm; Monaleen v Doon in Monaleen at 7.30pm; Murroe-Boher v Kilmallock in Boher at 7.30pm

Minor Hurling 13-a-side Competition
Templeglantine v Croom in Templeglantine at 7.30pm

Hurling League Division 1
Ahane v Kilmallock in Ahane at 7.30pm

Hurling League Division 2
Croom v Monaleen in Croom at 7.30pm

Hurling League Division 2
Effin v Granagh-Ballingarry in Effin at 7.30pm; Monaleen v Bruff in Monaleen at 7.30pm

Hurling League Division 5
Killeedy v Tournafulla in Killeedy at 7.30pm

Premier MFC
Fr Casey’s v Rathkeale in Abbeyfeale at 7.30pm

County Football League Division 1
Dromcollogher-Broadford v Na Piarsaigh in Dromcollogher at 8pm

City SFC Semi Final                                         
Sponsored by Horse and Hound Bar
Claughaun v Na Piarsaigh in Claughaun at 7:30pm

City Junior B Hurling Championship
Sponsored by Pierse Motors Tipperary
Pallasgreen v Doon in Pallasgreen at 7.30pm; Cappamore v Fedamore in Cappamore at 7.30pm

East Minor Hurling Championship
Sponsored by Pierse Motors Tipperary
Ahane v South Liberties in Ahane at 7.30pm

West Minor Hurling Championship
Ballybrown v Kildimo-Pallaskenery at Clarina at 7.30pm

West Minor Football Championship
Dromcollogher-Broadford v Claughaun at Dromcollogher at 7.30pm

West Junior B Football Championship
St Kierans v Granagh-Ballingarry at Rathkeale at 7.30pm

WEDNESDAY, JULY 13
County Football League Division 3
Kilteely-Dromkeen v Mungret-St Paul’s in Kilteely at 7.30pm

City Junior A Hurling Championship
Sponsored by Patsy Nicholas Bar
Patrickswell v Monaleen in Rhebogue at 7.30pm; Ballybrown v St Patricks in Rathbane at 7.30pm

South Junior B Hurling Championship
Sponsored by Dan Dooley Motors
Knockainey v Bruree in Bruff at 7.45pm

U-14 Football Cup 13-a-side
Galtee Gaels v Caherconlish; Knockainey v Kilteely Dromkeen

U-14 Football Championship Division 2A
Monagea v Shannon Gaels

U-14 Football Championship Division 2B
Ballyhoura Gaels v Na Pairsaigh; Killacolla Gaels v Murroe Boher; Oola v Kildimo Pallaskenry

U-14 Football Championship Division 3B
Ballybricken Bohermore v Hospital Herbertstown; South Liberties v Ballylanders; Dromin Athlacca Banogue v Cappamore

U-14 Football Championship Division 3A
Athea v Mungret St Pauls; Rathkeale v Croom; Granagh-Ballingarry v Dromcollougher-Broadford

U-14 Football Championship Division 1
Claughaun v St Patrick’s; Fr Caseys v Newcastlwest; Ahane v Kilpeacon; Monaleen v Mungret St Pauls