All the Limerick GAA fixtures for the week ahead

All the Limerick GAA fixtures for the week ahead

Here’s your full guide to the Limerick GAA fixtures for the next seven days.

 

All Bord na nOg matches are at 7.15 unless stated otherwise. First named team at home unless stated otherwise

 

 

THURSDAY, JUNE 30
County Junior A Hurling League Final
Doon v Na Piarsaigh in Kilmallock at 7.30pm (extra time if required)

Hurling League Division 2
Croom v Bruff in Croom at 7.30pm; Ballybrown v Monaleen in Ballybrown at 7.30pm

City Junior A Football Championship
Sponsored by Horse & Hound
Kildimo-Pallaskenry v Na Piarsaigh in Mungret at 6.45pm; Crecora-Mainster v Monaleen in Rhebogue at 7pm

South SHC Quarter Final
Kilmallock v Effin in Bruff at 7.30pm

South Minor Hurling League
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Bruff v Kilacolla Gaels in Bruff at 7pm

West Junior A Hurling Championship
Tournafulla v Askeaton in Knockaderry at 7.30pm

FRIDAY, JULY 1
County Premier MHC
Monaleen v Doon in Monaleen at 7.30pm; Murroe-Boher v Kilmallock in Boher at 7.30pm; Mungret-St Paul’s v Na Piarsaigh in Mungret at 7.30pm; Adare v Garryspillane in Adare at 7.30pm

Football League Division 1
Newcastle West v St Kieran’s in Newcastlewest at 7.30pm

Hurling League Division 3
Knockaderry v Cappamore in Knockaderry at 7.30pm

Minor 13-a-side Competition
Glenroe v Dromcollogher-Broadford in Glenroe at 7.30pm; Croagh-Kilfinny v Askeaton in Croagh at 7.30pm; Crecora-Manister v Ballybricken-Bohermore in Crecora at 7.30pm; Dromin-Athlacca v Tournafulla in Athlacca at 7.30pm; Templeglantine v Croom in Templeglantine at 7.30pm

East Minor Hurling Championship
Sponsored by Pierse Motors Tipperary
South Liberties v Cappamore in Dooley Park at 7.30pm; Kilteely-Dromkeen v Pallasgreen in Kilteely at 7.30pm

South Junior B Hurling Championship
Sponsored by Dan Dooley Ford Knocklong
Bruree v Effin in Kilmallock at 7.30pm

South Minor Football League
Bruff v Hospital in Hospital at 7.30pm

West Intermediate Hurling Final
Granagh-Ballingarry v Newcastlewest in Dromcollogher at 7.30pm

West Minor Hurling Championship
Ballybrown v Kildimo Pallaskenry in Clarina at 7.30pm; Southside Gaels v Knockaderry-Monagea in Claughaun at 7.30pm

SATURDAY, JULY 2
All Ireland Senior Hurling Qualifier
Limerick v Westmeath in Mullingar at 5pm

All Ireland Camogie Championship
Limerick v Clare in Ennis at 4.30pm

County Hurling League Division 1
Patrickswell v Na Piarsaigh in Patrickswell at 7.30pm; Kilmallock v Knockainey in Kilmallock at 7.30pm; Doon v Murroe-Boher in Doon at 7.30pm; Adare v Ahane in Adare at 7.30pm

County Hurling League Division 2
Effin v Granagh-Ballingarry in Effin at 7.30pm; South Liberties v Ballybrown in Dooley Park at 7.30pm

County Hurling League Division 3
Cappamore v Pallasgreen in Cappamore at 7.30pm; Blackrock v Glenroe in Kilfinane at 7.30pm

County Hurling League Division 4
Kildimo-Pallaskenry v Feenagh-Kilmeedy in Pallaskenry at 7.30pm; St Kieran’s v Dromcollogher-Broadford in Coolcappa at 7.30pm

County Hurling League Division 5
Ballybricken-Bohermore v Claughaun-Old Christians in Ballybricken at 7.30pm; Killeedy v Staker Wallace in Killeedy at 7.30pm; Crecora-Manister v Askeaton in Crecora at 7.30pm

East Junior A Hurling championship
Sponsored by Pierse Motors Tipperary
Ballybricken-Bohermore v Doon in Caherconlish at 7.30pm

West Junior A Hurling Championship
Adare v Croagh-Kilfinny in Askeaton at 7pm

SUNDAY, JULY 3
County Junior A Football League Final
Gerald Griffins v Hospital/Herbertstown in Ballingarry at 2pm (extra time if required)

U-14 Hurling Championship Division 1A
Patrickswell v Ballybrown at 5pm; Na Piarsaigh v Kilpeacon at 6pm

County Hurling League Division 2
Monaleen v Bruff in Monaleen at 11am
 
County Hurling League Division 3
Bruree v Dromin/Athlacca in Bruree at 6pm

East Junior A Football Championship
Sponsored by Pierse Motors Tipperary
South Liberties v Kilteely-Dromkeen in Dooley Park at 7pm

Brian Butler Cup
Sponsored by Pierse Motors Tipperary
Pallasgreen v Caherline in Pallasgreen at 7.30pm; Fedamore v Ahane in Fedamore at 7.30pm

South IFC Semi Final
Sponsored by Bulgaden Castle
Bruff v Galbally in Kilfinane at 7.30pm

West Junior A Hurling Championship
Killeedy v Monagea in Tournafulla at 2pm

West Junior B Hurling Championship
Granagh-Ballingarry v Feohanagh in Knockaderry at 2pm; Knockaderry v Newcastlewest in Quaid Park Coolyroe at 7pm

MONDAY, JULY 4
City Junior B Hurling Championship
Kildimo-Pallaskenry v Na Piarsaigh in Kildimo at 7pm; Mungret-St Paul’s v Claughaun in Mungret at 7pm

U-16 Hurling Cup 13-a-side
Kilteely Dromkeen v Rathkeale

U-16 Hurling Championship Division 2A
Pallasgreen v Monaleen; Ballyhoura Gaels v St Patricks; Claughaun v Ahane; Ballybrown v Cappamore

U-16 Hurling Championship Division 2B
Newcastle West v Kilpeacon; Kilmallock v Croagh Kilfinny; Dromcollogher Broadford v Killacolla Gaels; Granagh Ballingarry v St Kierans

U-16 Hurling Championship Division 3
Tournafulla v South Liberties; Dromin Athlacca Banogue v Templeglaintine; Knockainey v Askeaton Ballysteen Kilcornan; Caherline v Kileedy

U-16 Hurling Championship Division 1
Padraig Pearses v Bruff; Garryspillane v Doon; Patrickswell v Kildimo Pallaskenry; Na Piarsaigh v Adare

TUESDAY, JULY 5
County Football League Division 1
Na Piarsaigh v St Patrick’s in Caherdavin at 7.30pm; Ballysteen v Monaleen in Ballysteen at 7.30pm; Fr Casey’s v Newcastle West in Abbeyfeale at 7.30pm; St Kieran’s v Dromcollogher/Broadford in Coolcappa at 7.30pm

Football League Division 2
Rathkeale v Athea in The Bog Garden Rathkeale at 7.30pm; Oola v Castlemahon in Oola at 7.30pm; Galbally v St Senan’s in Galbally at 7.30pm; Pallasgreen v Adare in Pallasgreen at 7.30pm

Football League Division 3
Mountcollins v Cappamore in Mountcollins at 7.30pm; Mungret-St Paul’s v Glin in Mungret at 7.30pm

Minor Football 13-a-side Competition
Ballylanders v Athea in Ballylanders at 8pm

County Hurling League Division 2
Garryspillane v Croom in Knocklong at 7.30pm

East Junior B Hurling Championship
Sponsored by Pierse Motors Tipperary
Fedamore v Doon in Fedamore at 8pm; Ballybricken-Bohermore v Murroe-Boher in Caherelly at 8pm

West Junior B Hurling Championship
Tournafulla v Killeedy in Newcastlewest at 7.45pm

West Junior B Football Championship
Granagh-Ballingarry v Dromcollogher-Broadford in Feenagh at 7.45pm; Glin v St Kieran’s in Askeaton at 7.45pm

U-14 Hurling Championship Division 1B
Monaleen v Southside Gaels


WEDNESDAY, JULY 6
Munster IHC Final
Limerick v Clare in the Gaelic Grounds at 7.30pm
 
East Minor Football Championship
Sponsored by Pierse Motors Tipperary
Pallasgreen v Kilteely-Dromkeen in Pallasgreen at 8pm

U-14 Hurling Championship Division 1A
Adare v Mungret

U-14 Hurling Championship Division 1B
Murroe-Boher v Garryspillane

U-14 Hurling Championship Division 3A
Rathkeale v Killeedy; Dromcollogher Broadford v Templeglantine; Askeaton Ballysteen Kilcornan v Tournafulla

U-14 Hurling Championship Division 3B
Croom v Mungert St. Pauls; Dromin Athlacca Banogue v Pallasgreen; Ballybricken Bohermore v South Liberties; Hospital Herberstown v Glenroe

U-14 Hurling Cup 13-aside
Kilteely-Dromkeen v Knockainey

U-14 Hurling Championship Division 2
Knockaderry v Kildimo Pallaskenry; Newcastlewest v Killacolla Gaels; Bruff v Belville Gales