All your Limerick GAA fixtures for the week ahead

All your Limerick GAA fixtures for the week ahead

There’s a busy schedule of Limerick GAA fixtures over the next week.


THURSDAY, MAY 27

East Junior A & B Football League
Sponsored by Pearse Motors
Pallasgreen v Kilteely-Dromkeen in Pallasgreen at 7.30pm; Oola v Ahane in Oola at 7.30pm; Ballybricken-Bohermore v Fedamore in Caherelly at 7.30pm


FRIDAY, MAY 28
Credit Union SHC
Doon v South Liberties in Caherconlish at 7.30pm; Bruff v Ahane in Claughaun at 7.30pm

Premier IHC
Sponsored by LIT
Blackrock v Granagh-Ballingarry in Kilmallock at 7.30pm

Football League Division 2
Athea v St. Senan’s in Foynes at 7pm

City Junior B Hurling League Semi Final
Kildimo-Pallaskenry v Ballybrown in Patrickswell at 7pm

East-South Junior Hurling League
Sponsored by Pierse Motors
Kilteely-Dromkeen v Pallasgreen in Kilteely at 7pm

West Junior A Hurling Championship
Templeglantine v Monagea in Tournafulla at 7.30pm; Adare v Askeaton in Ballingarry at 7.30pm


SATURDAY, MAY 29
Limerick SHC
Sponsored by Credit Unions
Na Piarsaigh v Bruree in Ballybrown at 7.30pm; Kilmallock v Ballybrown in Bruff at 7.30pm

Premier IHC
Sponsored by LIT
Cappamore v Effin in Bruff at 5.45pm; Garryspillane v Monaleen in Caherconlish at 7.30pm

Limerick IHC
Sponsored by Nick Grene Sportsground
Hospital/Herberstown v Mungret/St. Paul’s in Caherelly at 7.45pm; Knockaderry v Dromin/Athlacca in Feenagh at 7pm

Hurling League Division 5
Staker Wallace v Ballybricken-Bohermore in Kilbreedy at 7.30pm


SUNDAY, MAY 29
Munster JFC Quarter-Final
Limerick v Clare in Gaelic Grounds at 12noon

Munster SFC Quarter-Final
Limerick v Clare in Gaelic Grounds at 2pm

Limerick SHC
Sponsored by Credit Unions
Patrickswell v Knockainey in Bruff at 7.30pm; Adare v Murroe/Boher in Claughaun at 7.30pm

City Junior A Hurling League Semi Final
Na Piarsaigh v Monaleen in Rathbane at 7pm

West Junior A Hurling League Final
Templeglantine v Killeedy in Tournafulla at 7pm

U-14 Football Cup 13-a-side
Caherconlish v Galtee Gaels

MONDAY, MAY 30
East-South Junior Hurling League
Sponsored by Pierse Motors
Staker Wallace v Ahane in Kilbreedy at 7.30pm; Bruff v Caherline in Bruff at 7.30pm

U-14 Hurling Championship Division 2
Granagh-Ballingarry v Killacolla Gaels

U-14 Football Championship Division 3A
Athea v Croom

U-14 Football Championship Division 2A
St Kiernan’s v Monagea

TUESDAY, MAY 31
Limerick IHC
Sponsored by Nick Grene Sportsground
Newcastle West v Claughaun-Old Christians in Croagh at 7.45pm; Feenagh-Kilmeedy v Pallasgreen in Kilmallock at 7.45pm; Glenroe v Dromcollogher-Broadford in Bruff at 7.45pm; Kildimo-Pallaskenry v St. Kieran’s in Askeaton at 7.45pm

Hurling League Division 2
Monaleen v Granagh-Ballingarry in Monaleen at 6.30pm

Hurling League Division 3
Dromin/Athlacca v Pallasgreen in Athlacca at 7.30pm

West Junior B Football Championship
Granagh-Ballingarry v Glin in The Bog Garden at 7.30pm; St Senan’s v Knockaderry in Askeaton at 7.30pm

West Junior B Hurling League
Tournafulla v Newcastle West in Newcastle West at 7.30pm

WEDNESDAY, JUNE 1
U-14 Hurling Championship Division 1A
Jack Lyons Memorial Cup
Patrickswell v Adare; Ballybrown v Kilpeacon; Mungret St. Paul’s v Na Piarsaigh

U-14 Hurling Championship Division 1B
Murroe-Boher v Doon; Ballyhoura Gaels v Southside Gaels; Ahane v Garryspillane