All this weekend’s Limerick Desmond League fixtures

5 March 2014; A general view of a football. UEFA Under 21 Championship Qualifier, Republic of Ireland v Montenegro, Tallaght Stadium, Tallaght, Co. Dublin. Picture credit: Piaras O Midheach / SPORTSFILE
There’s 11 games down for decision in the Desmond Cup this weekend but there’s plenty going on in the other competitions too.

There’s 11 games down for decision in the Desmond Cup this weekend but there’s plenty going on in the other competitions too.

SATURDAY, FEBRUARY 7

Youths Division 1 League Cup

Extra time and penalties, if necessary

Granagh Utd V Rathkeale 2pm (D. O’Gorman)

Youths Division 2 League Cup

Extra time and penalties, if necessary

Glantine V Old Mill 2pm (G. O’Connor)

Youths Division 1

Newcastle West Rovers V Abbeyfeale Utd 230 (S. Hartnett); Broadford Utd V Askeaton 230 (C. Dalton)

Youths Division 2

Adare Utd V Pallaskenry 230 (J. Molyneaux)

SUNDAY, FEBRUARY 8

Desmond Cup 1st Round

Extra time and penalties, if necessary

Abbeyfeale Utd V Broadford Utd B 1200 (P. Manning); Askeaton V Athea Utd 230pm (P. King); Athea Utd B V Abbeyfeale Utd B 230pm (J. Molyneaux); Ballysteen V Ballingarry 1200 (L. O’Connor); Broadford Utd V Kildimo Utd B 1200 (D. Wallace); Glin Rovers V Adare Utd 1200 (D. O’Gorman); Killeaney V Bally Rovers 230pm (D. O’Gorman); Rockhill Rovers V Granagh Utd 1200 (T. Fitzmaurice); Shannonside FC B V Carrig Celtic B 230pm in Shanagolden

Shountrade V Ballingarry B 230pm (P. O’Brien); St. Itas V Glantine B 230pm (E. Barrett)

Division 1 League Cup Quarter Final

Extra time and penalties, if necessary

Rathkeale B V Feenagh 230pm (C. Dalton)

Division 2 League Cup Quarter Final

Kilcornan V Breska Rovers 1200 (P. King)

Division 3 League Cup Group B

Newcastle West Rovers B V Glin Rovers B 230pm in Woodfield Est (J. Roche)

Premier Division

Shannonside FC V Newcastle West Rovers 1200 in Aughinish (G. O’Connor)

Division 1

Kildimo Utd V Old Mill 1200 (P. O’Brien)

NOTE: The 11.30 games have been switched to 12.00 to allow for as much thaw as possible bearing in mind the forecast for hard frost right up to the weekend.

RESULTS

Limerick Desmond Youths Cup Quarter Finals

Abbeyfeale Utd 4 Killeaney 1; Granagh Utd 5 Askeaton 4; Newcastle West Rovers 3 Glantine 2; Rathkeale 2 GB Rovers 0

Youths Division 2 League Cup Semi Final

Adare Utd 4 Pallaskenry 2

Riedy Cup Final

Abbeyfeale Utd B 2 Rockhill Rovers 1

Desmond Cup 1st Round

Rathkeale 3 Old Mill 1; Creeves Celtic 3 Feenagh 0; Askeaton B 2 Carrig Celtic 4; Ballingarry V Ballysteen (off); Newcastle West Rovers 4 Glantine 0; Newcastle West 4 Feenagh B 1; Breska Rovers 0 Rathkeale B 4; Kilcornan 2 Newcastle West Rovers B 1; Glantine B V St. Itas (off)

Premier Division League Cup 1st Round

Athea Utd V Broadford Utd (off); Abbeyfeale Utd 2 Shannonside FC 1

Division 2 League Cup Quarter Finals

Adare Utd 0 Knockaderry 2; Granagh Utd 7 Bally Rovers 2; Shountrade 4 Askeaton 1

Division 3 League Cup

Athea Utd B 0 Ballingarry B 5

Division 3

Glin Rovers B 1 Shannonside FC B 1