Limerick Soccer - LDMC Fixtures and Results

The Limerick Soccer LDMC Fixtures for the week beginning Tuesday, September 11, and all the latest results.

The Limerick Soccer LDMC Fixtures for the week beginning Tuesday, September 11, and all the latest results.

RESULTS

Premier League

Corbally 2 Shannon Hibernian 0, Ashling/Annacotty 0 Pike Rovers 3 (Match abandoned 70 minutes – failing light), Fairview 2 Janesboro 2, Ballynanty 2 Carew Park 2, Kilmallock 1 Regional 4, Geraldines (off) Wembley Rovers, Janesboro 8 Shannon Hibernian 1, Carew Park 4 Aisling/Annacotty 1, Regional 0 Fairview 2, Wembley Rovers 1 Ballynanty Rvs 2, Geraldines 4 Kilmallock 3

Division 1A

Fairview B 1 Ballynanty B 1, Caherconlish 0 Granville 3, Pike B 4 Dromore 1, Caherdavin 0 Summerville 5, Mungret Regional 3 Moyross 1, Summerville 0 Granville 1, Moyross 1 Pike B 3, Ballynanty B 2 Caherdavin 1, Shannon Town 4 Fairview B 2

Division 1B

Hyde Rgs 4 Corbally Utd B 2, Murroe 2 Athlunkard Villa 1, Hospital (off) Charleville, Prospect Priory 0 Knockainey 0, Kennedy Park 1 Bruff 3, Newport 3 Janesboro B 0, Charleville 3 Murroe 2, Athlunkard Villa 2 Corbally 5, Knockainey 0 Hospital 1, Bruff 4 Hyde Rgs 1, Newport (off) Kennedy Park, Janesboro B 2 Prospect Priory 0

Division 2A

Aisling Annacotty B 1 Cappamore 0, Geraldines B 4 St Pats 0, Regional United B 2 Castle Rovers 1, Weston Villa 2 Shelbourne 1, Herbertstown 2 Kilmallock B 2, Holycross 2 Summerville B 0, Cappamore 3 Geraldines B 2, Aisling Annacotty B 2 Regional United B 0, St Pats (OFF) Weston Villa, Castle Rovers 0 Herbertstown 2, Shelbourne 8 Holycross 0, Kilmallock B 5 Summerville B 2

Division 2B

Coonagh United 5 Charleville 3, Lisnagry 5 St Pauls 0, Ballylanders 3 Caledonians 1, Mungret Regional 1 Shannon Hibs 3, Southend 1 Hill Celtic 0, Coonagh United 2 Ballylanders 1, St Pauls 0 Mungret Regional 0, Caledonians 3 Southend 4, Shannon Hibs 1 Hill Celtic 2

Division 3A

Prospect Priory 1 Abbey Rvs 3, Abbey Rvs 2 Shannon Town 2, Prospect Priory B 3 Glenview 4, Newport B 2 Caherconlish B 0, St Pats 2 Northside 1

Division 3B

Murroe 0 Knockainey 0, Athlunkard Villa 0 Moyross 5, Shelbourne 0 Granville 1, Meanus 3 Aisling 1

Division 4

Castle Utd 0 Summerville Rvs C 2, Croom 8 Lisnagry 0, Holycross 0 Hospital 5, Aisling 5 Prospect 0

Youth Division 1

Ballynanty Rvs 0 Geraldines 1, Fairview Rgs 7 Charleville 0, Ballynanty Rvs 3 Shannon Town 2, Regional Utd 0 Herbertstown 2, Mungret Reg 1 Geraldines 7

Youth Division 2

Corbally Utd 1 Croom Utd 1, Moyross 2 Caherdavin 5, Croom Utd 1 Cappamore 1, Aisling 5 Shannon Hibs 0

U-17 Division 1

Ballynanty Rvs 5 Corbally Utd 1, Kilmallock 1 Regional Utd 3, Star 4 Herbertstown 2, Aisling (off) Corbally

U-17 Division 2

Moyross 2 Charleville 3, Mungret - Aisling B, Caherdavin 5 Newport 3

FIXTURES

Tuesday, September 11

(All games 6.15)

Premier League

Pike Rvs v Corbally, M Bourke, Janesboro v Carew Park, A Buttimer, Shannon Hibs v Wembley Rvs, M Weldon

Division 1A

Dromore Cel v Caherconlish, K Gorman, Ballynanty B V Moyross, Shels Park, R Broe

Division 1A

Newport v Prospect Priory, F O’Neill

Division 2A

Holycross v Kilmallock, O Hayes, Weston Villa v Castle Rvs, A Keogh

Division 2B

Mungret Reg v Hill Cel, M Kiely, Lisnagry v Caledonians, J Clancy, Coonagh v St Pauls, P O’Brien

Division 3A

Abbey Rvs v St Pats, T Meagher

Division 3B

Moyross v Meanus,

U-17 Division 1

Corbally v Regional Utd, K O’Driscoll

Thursday, September 13

Division 1B

Corbally Utd v Knockainey, M Kirby, Athlunkard Villa v Hyde Rgs, T Mannion

Youth Division 1

Regional Utd v Ballynanty Rvs, N Casey

Youth Division 2

Meanus v Corbally Utd, E Murphy

Saturday, September 15

FAI Junior Cup

Aisling/Annacotty v Granville Rangers, M Bateman

Sunday, September 16

FAI Junior Cup

(All games kick off 10.30 unless stated)

Round 1; Croom Utd v Charleville, R Broe, Hyde Rangers v Caledonians, T Duggan

Round 2; Weston Villa v Lisnagry, J McNamara, Ballynanty Rovers v St. Patricks, M Bourke, Hill Celtic v Carew Park, M Kirby, Dromore Celtic v Glenview Rovers, O Hayes, Coonagh Utd v Bruff Utd, A Keogh, Castle Rovers v Hospital, PJ Walsh, Abbey Rovers v Corbally Utd, M Weldon, St. Pauls v Summerville Rovers, M Kiely, Meanus v Ballylanders, T Mannion, Shelbourne v Caherdavin Celtic, R Peiper, Holycross v Cappamore Celtic, T Meagher, Athlunkard v Mungret Regional, P O’Brien, Moyross Utd v Prospect Priory, S Rooney, Kennedy Park v Herbertstown, K O’Driscoll, Pike Rovers v Newport Town, N Casey, Southend Utd v Parkville, J Curran, Northside Legacy v Regional Utd, J Clancy

Murroe FC v Shannon Town, 2.00, E Murphy, Caherconlish v Fairview Rangers, 2.00, D Broughton, Shannon Hibs v Kilmallock Utd, 2.00, K Gorman, Janesboro v Wembley Rovers, 2.00, G Clancy

Munster Youth Cup

(All Games kick off 2.00pm)

1st Round; Meanus v Croom Utd, E Noonan, Fairview Rangers v Ballynanty Rovers, A Buttimer, Shannon Hibernians v Moyross Utd, M Bateman, Caherdavin Celtic v Cappamore Celtic, M O’Halloran,

2nd Round; Regional United v Corbally Utd, M Kirby, Charleville v Mungret Regional, T Mannion

Thursday, September 20

O’Halloran Div 1A Cup

Shannon Town v Caherconlish, 7.00, Jackman Park

Limerick District League Notes

Tuohy Cup Draw

Pike Rovers v Wembley Rovers, Carew Park v Aisling/Annacotty, Shannon Hibernians v Regional United, Janesboro v Corbally

Quarter finals are as follows; ( A ) Geraldines v Carew Park/Ashling, ( B) Kilmallock v Janesboro/Corbally, (C )Fairview Rgs v Ballynanty Rvs, (D) Pike Rvs/Wembley Rvs v Shannon Hibs/Regional Utd; Semi Finals; D v A, C v B

O’Halloran Cup (Div 1A)

Ballynanty Rovers B v Mungret Regional, Granville Rangers v Moyross United, Shannon Town v Caherconlish,  

Quarter Finals; ( A ) Pike Rovers B v Granville Rangers/Moyross United, ( B) Dromore Celtic  v  Ballynanty Rovers B/Mungret Regional, ( C) Summerville Rovers  v  Shannon Town/Caherconlish, ( D)  Fairview Rangers B v Caherdavin Celtic;  Semi finals; A v B, D v C

FAI U-17

Newport v Fairview Rgs, Kilmallock v Avenue, Herbertstown v Caherdavin, Charleville v Ballynanty Rvs, Moher Celtic v Regional Utd, Geraldines v Moyross, Corbally Utd v Aisling, Mungret Reg v Ennis Town, Bridge Utd V Star Rvs, BYES: Parkville

FAI U-18s

Preliminary Round; 1 Charleville V Regional Utd; 2 Geraldines V Avenue Utd;

Round 1 (8 games); 1 Charleville/Regional V Mungret Reg, 2 Moyross V Caherdavin, 3 Cappamore V Meanus, 4 Ballynanty Rvs V Shannon Hibs, 5 Geraldines/Avenue V Aisling, 6 Croom Utd V Herbertstown, 7 Fairview Rgs V Shannon Town, 8 Ennis Town V Corbally Utd

Munster Junior Cup 1st Round Draw

Hyde Rgs v Parkville, Hospital v Fairview Rangers “A”, Croom Utd v Wembley Rovers, Herbertstown v Ballylanders, Shannon Hibernians v Athlunkard Villa, Caherconlish v Castle Rovers, Holycross v Moyross Utd, Caledonians v Abbey Rovers, Mungret Regional “A” v Mungret Regional “B”, Glenview Rvs v Kilmallock Utd, Janesboro v Lisnagry, Fairview Rangers “B” v Kennedy Park, Meanus v Coonagh Utd, Charleville v Shelbourne, Knockainey FC v Southend Utd, Aisling Annacotty “B” v Corbally Utd, Murroe v Pike Rovers “B”, Geraldines v Bruff Utd, Aisling Annacotty “A” v Cappamore Celtic, Weston Villa v Newport Town, Carew Park v Granville Rgs, Summerville Rovers v Shannon Town, Pike Rovers “A” v Regional United, Caherdavin Celtic v Prospect Priory, Ballynanty Rovers v Hill Celtic, St Patrick’s AFC v Northside Legacy

Transfers

 * Please note that the closing date for transfers is September 30th 2012 and will re open on 1st December 2012 until 31st January 2013

Inter league

The league have appointed Jonathan Griffin and Gerard Hogan as managers for the Inter League Youth Competition and any club can forward interested players names to the above.

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.