Limerick District and Desmond League soccer fixtures

The local junior soccer fixtures for the week starting on Friday, August 31.

The local junior soccer fixtures for the week starting on Friday, August 31.

LIMERICK DISTRICT LEAGUE

Saturday, August 31

(All games kick off 6.30pm)

Division 2A

Cappamore v St Pats, M Bateman; Castle Rovers v Aisling / Annacotty B, PJ Walsh; Shelbourne v Geraldines B, M Bourke; Kilmallock B v Regional United B, M Weldon; Summerville B v Weston Villa, K Gorman; Holycross v Herbertstown, G Clancy

Division 2B

Charleville v St Pauls, T Mannion; Caledonians v Coonagh United, A Keogh; Shannon Hibs v Lisnagry, D Power; Hill Celtic v Ballylanders, J McNamara; Southend v Mungret Regional, D Power

Division 3A

Glenview v Parkville, E Murphy; St Pauls v Newport B, M O’Halloran; Northside v Prospect Priory B, R Broe; Caherconlish v St Pats B, P O’Brien

Division 3B

Knockainey B V Athlunkard Villa B

Youth Division 1

Ballynanty Rvs v Fairview Rgs, J Clancy; Charleville v Geraldines, M Kirby; Herbertstown v Mungret Reg, D Broughton

Youth Division 2

Moyross v Meanus, S Rooney; Caherdavin v Croom, J Curran

U-17 Division 1

Regional Utd v Star Rvs, L O’Sullivan

Sunday, September 1

Premier League

Aisling Annacotty V Corbally, 10.30, PJ Walsh; Shannon Hibernian V Fairview, 10.30, M Weldon; Pike Rovers V Ballynanty, 10.30, A Keogh; Janesboro V Kilmallock, 10.30, R Hennessy; Carew Park V Geraldines, 10.30, A Buttimer; Regional V Wembley Rovers, 10.30, G Clancy

Division 1A

Pike B V Caherconlish, 2.00, D Power; Granville V Caherdavin, 10.30, M Kiely; Dromore V Mungret Regional, 10.30, M Kavanagh; Summerville V Fairview B, 10.30, R Peiper; Moyross V Shannon Town, 10.30, R Broe

Division 1B

Hospital V Murroe, 10.30, M Bourke; Charleville V Prospect Priory, 10.30, T Meagher; Corbally V Kennedy Park, 2.00, T Duggan; Knockainey V Newport, 10.30, S Rooney; Bruff V Janesboro B, 10.30, P O’Brien

Division 3B

Granville B v Coonagh B, 2.00, J Curran; Aisling Annacotty v Shelbourne B, 10.30, Kilonan, J Clancy; Moyross B v Meanus, 2.00, L O’Sullivan

Division 4

Summerville C v Hyde Rangers B, 2.00, E Noonan; Lisnagry B v Holycross B, 2.00, K Gorman; Prospect Priory C v Castle United, 2.00, T Mannion; Hospital B v Aisling Annacotty D, 2.00, E Murphy

Youth Division 2

Cappamore v Shannon Hibs, 2.00, M Kirby

U-17 Division 1

Aisling v Ballynanty Rvs, Kilonan, 2.00, M O’Halloran; Herbertstown v Corbally Utd, 2.00, M Kiely

U-17 Division 2

Moyross v Parkville, 2.00, J McNamara; Geraldines v Mungret Reg, Bawnmore, 2.00, A Keogh

Tuesday, September 4

(All Games Kick Off 6.15)

Division 1A

Fairview B V Ballynanty B

Division 1B

Hyde Rgs v Corbally Utd B

Division 2A

Aisling / Annacotty B v Cappamore; Geraldines B v St Pats; Regional United B v Castle Rovers; Weston Villa v Shelbourne; Herbertstown v Kilmallock B; Holycross v Summerville B

Division 2B

Coonagh United v Charleville; Lisnagry v St Pauls; Ballylanders v Caledonians; Mungret Regional v Shannon Hibs; Southend v Hill Celtic

Division 3A

Prospect Priory V Abbey Rvs

Youth Division 1

Ballynanty Rvs v Geraldines, Shelbourne Park

Youth Division 2

Corbally Utd v Croom Utd

Thursday, September 6

(All Games Kick Off 6.15)

Premier League

Corbally V Shannon Hibernian; Ashling/Annacotty V Pike Rovers; Fairview V Janesboro; Ballynanty V Carew Park; Kilmallock V Regional; Geraldines V Wembley Rovers

Div 1A

Caherconlish V Granville; Pike B v Dromore; Caherdavin V Summerville; Mungret Regional V Moyross

Division 1B

Murroe V Athlunkard Villa; Hospital V Charleville; Prospect Priory V Knockainey; Kennedy Park V Bruff; Newport V Janesboro B

U-17 Division 1

Ballynanty Rvs v Corbally Utd, Bateman Park

DESMOND LEAGUE

Friday, August 31, all 6.30pm

Division 2

Pallaskenry V Ballysteen (L. O’Connor) ; Creeves Celtic V Rathkeale Reserves (P. King) ; Newcastle West B V Granagh Utd J. Molyneaux) ; Abbeyfeale Utd B V Broadford Utd B (J. Roche)

Division 4

Shannonside FC B V Bally Rovers (B. Barry)

Shountrade V Creeves Celtic B (E. Barrett)

Glin Rovers B V Newcastle West Rovers B (P. O’Donnell) ; St. Itas B V Feenagh B (D. Wallace)

 

Saturday, September 1

Youths Division 1, All 2.30pm

Newcastle West V Abbeyfeale Utd (G. O’Connor)

Newcastle West Rovers V Broadford Utd (P. O’Brien)

Youths Division 2, All 2.30pm

Feenagh V Ferry Rangers (J. Molyneaux); Carrig Celtic V Glantine (P. Manning); Breska Rovers V St. Itas (B. Barry); Bally Rovers V Askeaton (P.O’ Donnell); Pallaskenry V Creeves Celtic (T. Fitzmaurice)

 

Sunday, September 2

Premier Division

Rathkeale V Shannonside FC 1130 (D. O’Gorman)

Newcastle West Rovers V Carrig Celtic 1130 (L. O’Connor); Abbeyfeale Utd V Ballingarry 1130 (J. Roche) ; Broadford Utd V Killeaney 1130 (P. Manning); Newcastle West V Glin Rovers 1130 (T. Fitzmaurice)

Division 1

Kilcornan V Rockhill Rovers 1130 (P. O’Brien); Glantine V Askeaton 1130 (S. Hartnett); Adare Utd V Kildimo Utd 1130 (P. King); Athea Utd V Breska Rovers 2pm (G. O’Connor)

Division 2

Pallaskenry V Feenagh 1130 (J. Molyneaux); Creeves Celtic V Ballysteen 1130 (B. Barry); Carrig Celtic B V Newcastle West B 230 (P. Manning); Rathkeale Reserves V Broadford Utd B 230 (E. Barrett); Granagh Utd V Abbeyfeale Utd B 230 (P. O’Connor)

Division 3

St. Bens V Kilcolman Rovers 230 (P O’Donnell); Athea Utd B V Kilcornan B 1130 (G. O’Connor)

Ferry Rangers V Knockaderry 230 (D Wallace))

Division 4

Feenagh B v Bally Rovers 1130 (P. O’Donnell)

Newcastle West Rovers B V St. Itas B 230 (S. Hartnett); Creeves Celtic B V Glin Rovers B 230 (L. O’Connor); Shountrade V Shannonside FC B 230 (T. Fitzmaurice)

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.