Limerick Soccer Fixtures - January 17-19

Limerick Soccer Fixtures - January 17-19
All the Limerick soccer fixtures for the weekend - for both the LDMC and the Desmond League. All the latest results are also included.

All the Limerick soccer fixtures for the weekend - for both the LDMC and the Desmond League. All the latest results are also included.

DESMOND LEAGUE FIXTURES

FRIDAY, JANUARY 17

Division 2 League Cup 1st Round

Extra time and penalties, if necessary

Abbeyfeale Utd B V Ferry Rangers 7.15pm (P. Manning)

SATURDAY, JANUARY 18

FAI Umbro Youths Cup 3rd Round

Extra time and penalties, if necessary

St. Brendans Park V Killeaney 2pm

Youths Division 1 League Cup Semi Final

Extra time and penalties, if necessary

Abbeyfeale Utd v Broadford Utd 2pm (D. Wallace); Breska Rovers v Newcastle West 2pm (P. O’Connor)

Youths Division 2 League Cup Semi Final

Extra time and penalties, if necessary

Creeves Celtic v Askeaton 2pm (P. King)


Youths Division 3 League Cup

Extra time and penalties, if necessary

Pallaskenry V Ballingarry 2pm (B. Nash)

Youths Division 3 League Cup Semi Final

Extra time and penalties, if necessary

Glantine V Ferry Rangers 2pm (S. Hartnett)


Youths Division 2

Granagh Utd V Rathkeale 2.30pm (J. Roche)

SUNDAY, JANUARY 19

Munster Junior Cup 4th Round

Extra time and penalties, if necessary

Newcastle West Rovers V Skibbereen 2pm (D. O’Gorman, P. Manning, J. Roche) in Newcastle West AFC grounds; St. Saviours V Abbeyfeale Utd 2pm

Premier Division League Cup Quarter Final

Extra time and penalties, if necessary

Broadford Utd V Ballingarry 11.30 (D. Wallace)

Division 1 League Cup Quarter Finals

Extra time and penalties, if necessary

Askeaton v Kildimo Utd 11.30 (P. King); Glantine v Killeaney 11.30 (J. Molyneaux)

Division 2 League Cup 1st Round

Extra time and penalties, if necessary

Ballysteen V Granagh Utd 2pm (P. O’Donnell)

Richard Hogan Cup Quarter Final

Extra time and penalties, if necessary

Creeves Celtic v Knockaderry 11.30 (C. Dalton); Newcastle West B v Bally Rovers 2pm (if Munster Junior fixture is moved to Clounreask (Referee TBA))

Reidy Cup Quarter Final

Extra time and penalties, if necessary

Feenagh V Athea Utd B 2pm (S. Hartnett)

Premier Division

Glin Rovers V Newcastle West 11.30 (T. Fitzmaurice); Shannonside FC V Carrig Celtic in Aughinish 11.30 (L. O’Connor)

Division 1

St. Itas V Breska Rovers 11.30 (P. O’Connor)

Division 3

Carrig Celtic B V Shountrade 2.30 (E. Barrett)

LDMC FIXTURES

SATURDAY, JANUARY 18

Munster Junior Cup

Kilreen Celtic v Charleville, 2.00

FAI U-17 Cup

Aisling Annacotty v Fairview Rgs, 7.00, Annacotty, M Bourke, M Kirby, E Noonan

SUNDAY, JANUARY 19

Munster Junior Cup

Ballynanty Rvs v Nenagh Celtic, 2.00, D Power, T Duggan, F O’Neill; Ferrybank v Regional Utd, 2.00; College Cors or Riverside Ath v Kilmallock Utd, 2.00; St Michael’s v Corbally Utd, 2.00; Janesboro v Killumney Utd, 2.00, M Kiely, R McCann; Avondale Utd v Geraldines, 2.00

FAI U-17 Cup

Regional Utd v Mungret Reg, 2.00, J McNamara, E Quaide, J Curran

Lawson Cup

St.Pats v Southend United, 10.30, K O’Driscoll; Croom Utd v Newport, 2.00, T Mannion; Mungret Regional v Shannon Town, 10.30, N Casey; Wembley Rovers v Aisling/Annacotty, 10.30, M Monahan; Castle Utd v Athlunkard Villa, 2.00, M O’Halloran

Premier League

Pike Rvs v Carew Park, 10.30, R Broe, K Gorman, G Clancy

Division 1A

Hospital v Caherconlish, 10.30, M Kennedy; Dromore Celtic v Moyross, 2.00, L O’Sullivan

Division 1B

Fairview Rgs v Bruff Utd, 10.30, J Clancy; Murroe v Janesboro, 10.30, D Reidy

Division 2A

Castle Rvs v Coonagh Utd, 10.30, J Rooney; Herbertstown v Lisnagry, 2.00, A Buttimer

Division 2B

Hill Celtic v St Pauls, 10.30, M Kavanagh

Division 3A

Moyross B v Ballylanders, 10.30, A Whelan

Division 3B

Parkville v Hospital, 10.30, P O’Brien

U-17 Division 2

Summerville Rvs v Caherdavin Celtic, 2.00, T Meagher; Coonagh Utd v Glenview, 2.00, R Peiper; Aisling B v Knockainey, 2.00, B Higgins

THURSDAY, JANUARY 23

Tuohy Cup

Geraldines v Summerville, 7.30, Jackman Park,

LDMC RESULTS

FAI Junior Cup

Fairview FC (Cork AUL) 0 Geraldines 3; Ballynanty Rvs 1 Maynooth 1 (Ballynanty Rvs won 4-3 on pens aet); Regional Utd 4 Fir House Clover 0; Carew Park 4 Aileach 0

Division 1A Cup

Newport 5 Caherconlish 1

Munster Youth Cup

Regional Utd 2 College Corinthians 0; Fairview Rgs 1 Mayfield 2; Aisling Annacotty 1 Tramore 4

U-17 Division 2

Aisling Annacotty B 0 Parkville 4

DESMOND LEAGUE RESULTS

Munster Youths Cup 4th Round

Rockmount (Cork) 5 Killeaney 2

Limerick Desmond U-17s Cup

Broadford Utd w/o to Askeaton

Limerick Desmond Youths Cup Quarter Final

Newcastle West V Glantine (off)


Youths Division 1

Breska Rovers w/o from Newcastle West Rovers 

Youths Division 2

Creeves Celtic V Granagh Utd (off)


Youths Division 3

Ferry Rangers w/o from Ballingarry 

FAI Umbro Junior Cup 6th Round

NUI Galway FC 3 Newcastle West 0

Division 1 League Cup Quarter Finals

Askeaton V Kildimo Utd (off)

Reidy Cup Quarter Final

Newcastle West Rovers 3 Killeaney 1; Feenagh V Athea Utd B (off)

Premier Division

Rathkeale 3 Ballingarry 1; Glin Rovers 2 Carrig Celtic 4; Abbeyfeale Utd V Broadford Utd (off); Athea Utd 2 Rockhill Rovers 1

Division 1

St. Itas V Breska Rovers (off)

Division 2

Adare Utd 1 Creeves Celtic 1; Ballysteen V Abbeyfeale Utd B (off); Granagh Utd V Ferry Rangers (off)

Division 3

Newcastle West Rovers B V Knockaderry (off); Carrig Celtic B V Shountrade (off)

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.