Limerick Soccer - LDMC Fixtures, April 29-May 8

The local LDMC season is approaching a crucial stage with big games across all the divisions
All your LDMC soccer fixtures for the period April 29-May 7. All the recent results are also included.

All your LDMC soccer fixtures for the period April 29-May 7. All the recent results are also included.

TUESDAY, APRIL 29

(All games kick off 6.30pm)

Division 1A League

Caherconlish v Knockainey, M Kiely, Mungret Reg v Pike Rvs, R Broe

Division 1B League

Janesboro v Regional Utd, M Bourke, Charleville v Murroe, S Rooney, Ballynanty Rvs v Cappamore, K Gorman

Division 2A League

St Pats v Herbertstown, J Clancy, Geraldines v Shelbourne, J Curran, Lisnagry v Holycross, K O’Driscoll

Division 3B League

Coonagh Utd v Lisnagry, J Rooney, Aisling v Croom Utd, P O’Brien, Parkville v Star Rvs, M O’Halloran, Shelbourne v Hospital, E Noonan

Division 4 League

Glenview Rvs v Cappamore, A Whelan, Dromore Celtic v Shelbourne, B Curtin, Hyde Rgs v Hill Celtic, L O’Sullivan

Youth Division One

Fairview Rgs v Newport, M Kavanagh

Youth Division 2

Aisling v Parkville, M Kennedy

U-17 Division 1

Regional Utd v Herbertstown, D Reidy

WEDNESDAY, APRIL 30

Div 1A O’Halloran Cup Semi Final

Kilmallock v Newport, 7.30, Jackman Park, F O’Neill, M Bourke, T Duggan

THURSDAY, MAY 1

(All games kick off 6.30pm)

Premier League

Wembley Rvs v Ballynanty Rvs, F O’Neill, Janesboro v Geraldines, D Power, Corbally Utd v Pike Rvs, T Duggan, Granville Rgs v Regional Utd, M Weldon

Division 2B League

Caledonians v Southend, M Monahan, Hill Celtic v Glenview, T Mannion, Shannon Town v Charleville, T Meagher

Division 3A League

Moyross v Caherconlish, R McCann, Northside v Murroe, D Brosnan

Division 3B League

Knockainey v Summerville, B Higgins

U-17 Division 1 League

Aisling v Corbally Utd, L O’Sullivan

FRIDAY, MAY 2

Ger Ryan Youth Cup Final

Corbally Utd v Ballynanty Rvs, 7.00, Jackman Park, M Bourke, K O’Driscoll, J Curran

SATURDAY, MAY 3

(All Games kick off 6.30)

Premier Lge

Aisling A v Corbally Utd, D Power; Fairview Rgs v Geraldines, R McCann

Division 1A

Kilmallock v Caherdavin, F O’Neill; Caherconlish v Pike Rvs, S Rooney Shannon Hibs v Mungret Reg, M Weldon

Division 1B

Hyde Rgs v Murroe, M Bourke; Janesboro B v Cappamore, R Peiper; Prospect Priory v Regional Utd, M Monahan; Charleville v Ballynanty Rvs, T Meagher

Division 2A

Herbertstown v Kennedy Park, K O’Driscoll; Holycross v St Pats, E Noonan; Mungret Reg v Coonagh Utd, B Higgins; Castle Rvs v Geraldines, J Clancy; Weston Villa v Shelbourne, J Curran

Division 3B

Lisnagry v Aisling D, M O’Halloran

SUNDAY, MAY 4

Premier League

Pike Rvs V Wembley Rvs, 10.30, G Clancy

Carew Park v Ballynanty Rvs, 10.30, T Duggan

Division 1A League

Moyross v Knockainey, 10.30, R Broe

Division 1B League

Fairview Rgs v Corbally Utd, 10.30, N Casey

Division 2A League

Lisnagry v Athlunkard Villa, 2.00, T Mannion

Division 2B League

Prospect v Hill Celtic, 10.30, J Rooney; Charleville v Summerville, 10.30, M Kiely; St Pauls v Shannon Town, 10.30, M Kavanagh; Glenview Rvs v Abbey Rvs, 2.00, G Clancy

Division 3A League

Moyross v Northside, 2.00, D Broughton

Division 3B League

Coonagh Utd v Parkville, 10.30, L O’Sullivan; Croom Utd v Shelbourne, 10.30, A Whelan; Summerville v Hospital, 10.30, B Curtin; Knockainey v Star Rvs, 2.00, M Kennedy

Division 4 Cup

Hyde Rgs or Hill Celtic v Castle Utd, 2.00, D Reidy; Dromore or Glenview v Cappamore or Moyross, 2.00, K O’Driscoll

Youth Division 1 League

Ballynanty Rvs v Regional Utd, 2.00, J Curran

Youth Division 1 Cup

Fairview Rgs v Corbally Utd, 2.00, M Monahan

U-17 Division 2 Cup

Summerville Rvs v Parkville, 2.00, A Whelan; Caherdavin v Coonagh, 2.00, B Curtin

TUESDAY, MAY 6

(All Games kick off 6.30)

Div 1A League

Moyross v Kilmallock, N Casey; Newport v Knockainey, M Kiely

Div 1B League

Regional Utd v Charleville, R Broe

Div 2A League

Weston Villa v Herbertstown, S Rooney

Div 2A Cup

Herbertstown or Geraldines v St Pats, T Duggan

Div 2B League

Summerville v St Pauls, M Weldon

U-17 Division 1 League

Mungret Reg v Corbally Utd, M Kennedy

U-17 Division 2 League

Parkville v Shannon Town, D Reidy; Aisling Annacotty v Summerville Rvs, D Brosnan

Glenview Rvs v Caherdavin Celtic, L O’Sullivan

THURSDAY, MAY 8

(All Games kick off 6.30)

Premier League

Regional Utd v Ballynanty Rvs, K Gorman; Wembley Rvs v Corbally Utd, J McNamara; Fairview Rgs v Summerville Rvs, D Power

Div 3A League

Aisling v Moyross, F O’Neill; Granville v Meanus, T Mannion; Newport v Ballylanders, J Clancy; Northside v Caherconlish, J Rooney

Div 3B League

Parkville v Hospital, E Noonan

Division 4

Moyross C v Athlunkard Villa, M O’Halloran; Cappamore B v Dromore Celtic, B Higgins; Castle Utd v Hyde Rgs, R McCann; Shelbourne B v Hill Celtic, T Meagher

RESULTS

Division 1A

Caherdavin 2 Hospital 0; Shannon Town 4 Caherconlish 1; Newport 0 Kilmallock 2

Division 1B

Fairview Rgs B 2 Janesboro 3; Cappamore 6 Prospect Priory 0

Division 2A

St Pats 4 Geraldines 6; Herbertstown 4 Athlunkard Villa 1

Youth League Division 1

Regional Utd 4 Newport 4; Fairview Rgs 3 Corbally Utd 2

Youth League Division 2

Parkville 1 Holycross 5; Star Rvs 1 Aisling 5

U-17 League Div 2

Summerville Rvs 2 Knockainey 1

Division 1A O’Halloran Cup Semi Final

Moyross 3 Mungret Reg 6

Premier League

Carew Park 1 Regional Utd 0; Janesboro 3 Summerville Rvs 0; Corbally Utd 1 Fairview Rgs 0; Ballynanty Rvs 3 Granville Rgs 0; Wembley Rvs 1 Geraldines 2

Division 2A

Castle Rvs 1 Coonagh Utd 5; Weston Villa 7 Kennedy Park 2; Holycross 3 Shelbourne 1

Division 2B

Shannon Town 2 Hill Celtic 3; Southend 8 St Pauls 0; Summerville Rvs 1 Prospect Priory 1; Caledonians 4 Granville Rgs 0

Division 3B

Lisnagry (off) Hospital; Croom Utd 7 Parkville 2; Summerville Rvs 1 Star Rvs 3; Aisling 3 Knockainey 0

Division 4

Dromore Celtic 0 Castle Utd 1; Athlunkard Villa 4 Hyde Rgs 3; Moyross 5 Shelbourne 2

U-17 League Division 1

Regional Utd 1 Corbally Utd 2

U-17 League Division 2

Parkville 3 Glenview 5

Div 3A Power Cup Final

Northside 3 Moyross B 1

Division 1A

Caherdavin 0 Knockainey 1; Pike Rvs B 0 Kilmallock 4; Hospital 0 Moyross 2; Mungret Reg 2 Caherconlish 2; Newport 4 Shannon Town 1

Division 3A

Ballylanders 1 Meanus 1 ; Aisling C 1 Granville Rgs 2

Premier League

Pike Rvs 1 Ballynanty Rvs 0; Janesboro 4 Carew Park 2; Regional Utd 0 Summerville Rvs 0

Division 1B Cup

Fairview Rgs 4 Corbally Utd 1; Aisling Annacotty 3 Janesboro 3 (Aisling won 4-3 on pens aet) ; Charleville 1 Cappamore 3

Division 2A Cup

Herbertstown 3 Geraldines 3; (Herbertstown won 5-4 on pens aet); Kennedy Park 1 Holycross 5; Weston Villa 5 Shelbourne 2; Lisnagry (off) Castle Rvs

Division 2B League

Abbey Rvs 6 St Pauls 1

Division 2B Cup

Summerville Rvs 2 Charleville 1; Glenview Rvs 3 Prospect 0; Caledonians 1 Shannon Town 3

Division 3B Cup

Lisnagry 2 Coonagh Utd 2 (Coonagh won on pens aet); Parkville 4 Hospital 2; Croom Utd 6 Shelbourne 3; Summerville Rvs 3 Knockainey 1

Division 4 League

Athlunkard Villa 0 Castle Utd 0

Division 4 Cup

Hyde Rgs (off) Hill Celtic; Cappamore 2 Moyross 2; (Cappamore won 4-3 on pens aet); Dromore Celtic 1 Glenview Rvs 2

U-17 Division 1

Aisling 2 Mungret Reg 8

U-17 Division 1 Cup

Herbertstown 4 Corbally Utd 2

Youth Division 1 Cup

Newport 1 Regional Utd 5

Youth Div Two Cup

Caledonians 2 Parkville 3; Star Rvs 1 Holycross 5

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.