Limerick Soccer - Desmond League Fixtures and Results

The Desmond League Fixtures for October 20-21. The recent results are also included.

The Desmond League Fixtures for October 20-21. The recent results are also included.

FIXTURES

Saturday, October 20

FAI Youths Cup 2nd Round

Extra time and penalties, if necessary. All games at 2.30

Newcastle West V Listowel Celtic (P. King); Rathkeale V Newcastle West Rovers (E. Barrett); Killarney Celtic FC V Broadford United; St. Brendan’s Park FC V Adare United

 

Sunday, October 21

Munster Junior Cup 2nd Round

Extra time and penalties, if necessary

Adare Utd V Killeaney 11.30 (P. Manning); Glin Rovers B V Carrig Celtic 2.30 (P. O’Donnell)

Reidy Cup 2nd Round

Extra time and penalties, if necessary

Kildimo Utd V Glantine 11.30 (G. O’Connor); Askeaton V Rathkeale Reserves 2.30 (D. Wallace); Ferry Rangers V Rockhill Rovers 2.30 (C. Dalton); Abbeyfeale Utd B V Ballysteen 2.30 (P. King)

Richard Hogan Cup 2nd Round

Extra time and penalties, if necessary

Knockaderry V Creeves Celtic 11.30 (J. Roche); Kilcornan B V Ballingarry B 2.30 (G. O’Connor); Pallaskenry V St. Itas B 11.30 (E. Barrett)

Premier Division

Shannonside FC V Abbeyfeale Utd 11.30 (T. Fitzmaurice) in Aughinish; Broadford Utd V Newcastle West Rovers 10.30 (P. O’Brien); Ballingarry V Newcastle West 11.30 (D. O’Gorman)

Division 1

St. Itas V Old Mill 230 (J. Roche)

Division 2

Feenagh V Carrig Celtic B in Carrickerry 1130 (S. Hartnett)

Division 4

Creeves Celtic B V Newcastle West Rovers B 230 (J. Molyneaux)

RULES TRANSGRESSIONS

After engaging in spot-checks under a number of headings, the League will be issuing fines or points deductions for breaking the following rules:

1. All players must be registered.

2. When filling out match cards, clubs should be aware that a player signed with the Bs but playing with the As must be marked as a B player on the match card by putting a circled B after the player’s name.

3. A-team players cannot play with the B-team.

4. Youths players who play junior soccer must sign a junior form as well as a Youths form.

Clubs which have broken these rules will be notified by e-mail and all clubs should ensure that these rules are not broken in the future so as to avoid further sanction.

RESULTS

Munster Youths Cup 2nd Round

Newcastle West Rovers 7 Pallaskenry 1

FAI U-17 Cup 1st Round

Newcastle West 7 Broadford Utd 0

Youths Division 2

St. Itas V Askeaton (off); Feenagh V Creeves Celtic (off); Bally Rovers 5 Ferry Rangers 2

FAI Junior Cup 2nd Round

Rathkeale 2 Newcastle West Rovers 0; Newcastle West 2 Castleisland 1 aet; Pallaskenry 1 St. Brendans Park 3; Ballingarry 1 Burren Utd 0; Broadford Utd 3 Ruan Utd 0; Connolly Celtic 3 Killeaney 6 aet; Newmarket Celtic 1 Abbeyfeale Utd 2

Richard Hogan Cup 1st Round

Newcastle West Rovers B V Ballysteen (off); Rathkeale Reserves 3 Granagh Utd 2

Premier Division

Glin Rovers 2 Shannonside FC 2

Division 1

Old Mill 1 Breska Rovers 1; Athea Utd 0 St. Itas 3; Rockhill Rovers 0 Glantine 0; Askeaton 2 Kilcornan 1

Division 2

Feenagh V Carrig Celtic B (off)

Division 3

Ferry Rangers w/o from St. Bens

Division 4

Bally Rovers 0 Shountrade 3; Shannonside FC B 4 Glin Rovers B 1; Creeves Celtic B 5 St. Itas B 2

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.