Limerick Soccer - Desmond League Fixtures and Results

Ballingarry are in Munster Junior Cup action in what is another busy weekend in the Desmond League.

Ballingarry are in Munster Junior Cup action in what is another busy weekend in the Desmond League.

SUNDAY, FEBRUARY 15

Munster Junior Cup 5th Round

(Extra time and penalties, if necessary)

Ballingarry V Glenthorn Celtic 2pm (D. O’Gorman, G. O’Connor, P. O’Connor)

Richard Hogan Cup Semi Finals

(Extra time and penalties, if necessary)

Breska Rovers V Broadford Utd B 2.30 (P. O’Brien); Glin Rovers B V Shountrade 2.30 (P. Manning)

Desmond Cup 1st Round

(Extra time and penalties, if necessary)

Bally Rovers V Killeaney 2.30 (T. Fitzmaurice); Ferry Rangers V Knockaderry 11.30 (D. Wallace); Shannonside FC V Kildimo Utd 11.30 in Aughinish (J. Roche)

Division 1 League Cup 1st Round

Glin Rovers V Rockhill Rovers 11.30 (T. Fitzmaurice)

Division 1 League Cup Quarter Finals

(Extra time and penalties, if necessary)

Pallaskenry V Glantine 11.30 (P. King); St Itas V Abbeyfeale Utd B 2.30 in Ashford (C. Dalton)

Premier Division

Broadford Utd V Rathkeale 11.15 (G. O’Connor); Newcastle West Rovers V Carrig Celtic 11.30 (E. Barrett)

Division 1

Rathkeale B V Old Mill 2.30 (S. Hartnett)

Division 2

Askeaton V Granagh Utd 11.30 (L. O’Connor); Creeves Celtic V Kilcornan 2.30 (L. O’Connor)

Division 3 League Cup Group A

Shannonside FC B V Kildimo Utd B 2.30 in Aughinish (J. Molyneaux)

Division 3 League Cup Group B

Askeaton B V Ballysteen 2.30 (J. Roche); Feenagh B V Carrig Celtic B 2.30 (E. Barrett)

RESULTS

Youths Division 1 League Cup

Granagh Utd 2 Rathkeale 1 aet

Youths Division 2 League Cup

Glantine 3 Old Mill 1

Youths Division 1

Newcastle West Rovers 0 Abbeyfeale Utd 2; Broadford Utd 1 Askeaton 0

Youths Division 2

Adare Utd w/o from Pallaskenry

Desmond Cup 1st Round

Abbeyfeale Utd 7 Broadford Utd B 1; Askeaton 5 Athea Utd 1; Athea Utd B 0 Abbeyfeale Utd B 11; Ballysteen 2 Ballingarry 3; Broadford Utd 7 Kildimo Utd B 0; Glin Rovers 5 Adare Utd 2; Killeaney V Bally Rovers (abandoned after 70 minutes due to fog with score at 1-1); Rockhill Rovers 0 Granagh Utd 1; Shannonside FC B 2 Carrig Celtic B 0; Shountrade 3 Ballingarry B 0; St. Itas 2 Glantine B 1

Division 1 League Cup Quarter Final

Rathkeale B 7 Feenagh 0

Division 2 League Cup Quarter Final

Kilcornan 3 Breska Rovers 5

Division 3 League Cup

Newcastle West Rovers B 1 Glin Rovers B 3

Premier Division

Shannonside FC V Newcastle West Rovers (off due to fog)

Division 1

Kildimo Utd 6 Old Mill 0

FIXTURES

Saturday, February 14

Youths Division 1 League Cup Semi Final

(Extra time and penalties, if necessary)

Newcastle West Rovers V Granagh Utd 230 (P. King); Broadford Utd V Abbeyfeale Utd 230 (G. O’Connor)

Youths Division 2 League Cup Semi Final

(Extra time and penalties, if necessary)

GB Rovers V Glantine 230 in Glin (P. O’Brien)

Youths Division 1

Rathkeale V Killeaney 230 (T. Fitzmaurice)

Youths Division 2

Feenagh V Old Mill 230 (P. O’Connor)