All your weekend Limerick GAA results

Limerick GAA fixtures
There was plenty of club action around the city and county over the last couple of days.

There was plenty of club action around the city and county over the last couple of days.

Munster U-21 HC Semi-final

Limerick 3-16 Tipperary 3-14

County Hurling League Division 1

Ahane 1-19 Adare 0-15

County Hurling League Division 2

Granagh/Ballingarry 2-15 Effin 2-12; Bruff 4-23, Blackrock 2-10

County Hurling League Division 3

Pallasgreen 3-18 St Kieran’s 3-11

County Hurling League Division 4

Monagea 2-13 Newcastle West 3-14; Kildimo-Pallaskenry 4-16 Feenagh Kilmeedy 2-15; Claughaun 0-11 Feohanagh Castlemahon 1-16; Cappamore 1-14 Caherline 0-15

County Hurling League Division 5

Ballybricken Bohermore - Killeedy - Conceded by Killeedy; Kilmallock 3-16 Tournafulla 1-16

South Junior ‘A’ Hurling Championship

Croom 1-15, Kilmallock 1-14; Castletown Ballyagran 2-17 Bruff 1-9

South Junior ‘B’ Hurling Championship

Camogue Rovers 1-15 Knockainey 1-9; Blackrock 4-11 Garryspillane 2-10 ; Effin 1-10 Staker Wallace 0-6; Bruree 4-16 Glenroe 2-8

East IHC

Caherline 0-15 Cappamore 1-14; Kilteely Dromkeen - Caherline - Conceded by Kilteely Dromkeen

City Senior Football Championship

Claughaun 0-12 Monaleen 0-21

City Junior A football Championship

Monaleen 2-11 Patrickswell 2-10

City Junior A hurling Championship

Old Christians 1-11, Crecora Manister 0-9; Na Piarsaigh 0-16 Patrickswell 1-7; Ballybrown 0-10 St Patrick’s 4-16

City Junior B Hurling Championship

Na Piarsaigh 1-15 Ballybrown 2-10

County Premier MFC

Rathkeale 0-15 Mungret St Pauls 2-9

County Minor Football 13-a-side

Crecora Manister 4-7 Athea 9-7

County Premier MHC

Na Piarsaigh 2-20 Mungret St Pauls 2-16; Pallasgreen 0-10 Adare 2-11

County Premier MHC

Patrickswell 3-28 Deel Rangers 0-7; Newcastle West 0-9 Murroe Boher 0-23

County Minor Hurling 13-a-side

Templeglantine 1-14 Glenroe 2-12; Croom 4-16, Tournafulla 1-8

South MHC

Bruff 1-18 Killacolla Gaels 3-11; Knockainey 2-13 Ballyhoura Gaels 2-10; Bruff - Hospital Herbertstown - Conceded by Hospital Herbertstown; Killacolla Gaels 1-13 Garryspillane 1-12

City East MHC

Claughaun Old Christians 4-17 Kildimo-Pallaskenry 1-10

U-16 Hurling Division 1A

Ballyhoura Gaels 1-5 Bruff 4-13; Patrickswell 0-10 Mungret St Pauls 3-19; Kilmallock 13-22 Adare 2-8

U-16 Hurling Division 1B

Na Piarsaigh 1-15 Claughaun Old Christians 0-15; Doon 3-11 Ahane 2-13

U-16 Hurling Division 2A

Killacolla Gaels 4-12 Deel Rangers 3-13; Newcastle West - Templeglantine - Conceded by Templeglantine; Deel Rangers 3-20 Kildimo-Pallaskenry 0-8; Croagh Kilfinny 0-4 Killacolla Gaels 1-17

U-16 Hurling Division 2B

Cappamore 1-11 Garryspillane 1-12; Ballybrown 4-11 St Patrick’s 3-9; South Liberties 9-14 Pallasgreen 3-3

U-16 Hurling Division 3A

Killeedy - Kilpeacon - Conceded by Killeedy; St Kieran’s 3-19 Tournafulla 0-9; Dromcollogher Broadford 4-13 St Mary’s/Sean Finns 4-3

U-16 Hurling Division 3B

Glenroe 0-8 Kilteely Dromkeen 8-14; Shamrock Gaels 5-14 Caherline 2-9; Knockainey 3-9 Hospital Herbertstown 1-6

U-14 Football Division 2A

Bruff 2-7 Kilpeacon 2-9

U-14 Football 13-a-side

Caherconlish -Castletown Ballyagran - Conceded by Castletown Ballyagran; Croom 4-9 Castletown Ballyagran 3-2

U-14 Hurling Division 1

Ahane 1-7 Patrickswell 3-4; Murroe Boher 1-3 Mungret St Pauls 5-9 ; Kilpeacon 1-12 Na Piarsaigh 1-3 ; Adare 1-3 Ballybrown 6-20

U-14 Hurling Division 2A

Dromcollogher Broadford 0-1 Kildimo-Pallaskenry 1-11; Deel Rangers 0-4 Newcastle West 6-5; Granagh-Ballingarry 4-17 Croagh Kilfinny 0-2; Killacolla Gaels 2-11 St Kieran’s 2-8

U-14 Hurling Division 2B

Ballyhoura Gaels 5-11 St Patrick’s 3-7; Bruff 6-16 Monaleen 2-5; Pallasgreen 2-7, Garryspillane 3-13; Naomh Brid 0-8, Claughaun 2-2

U-14 Hurling Division 3A

St Mary’s/Sean Finns 1-0, Templeglantine 7-4; Askeaton-Ballysteen 5-16 Tournafulla 1-5

U-14 Hurling Division 3B

Cappamore-Ballinacurra Gaels - Conceded by Balinacurra Gaels; Glenroe 1-2 Shamrock Gaels 5-8