Limerick GAA Results, June 5-9

editorial image
All the recent Limerick GAA results for the period of June 5-9.

All the recent Limerick GAA results for the period of June 5-9.

Munster SHC Semi-final

Limerick 1-18 Tipperary 1-15

Munster IHC Semi-final

Tipperary 0-20 Limerick 0-15

County Senior Hurling League

Croom 0-8 Kilmallock 0-19; Doon received walkover from Hospital/Herbertstown; Ballybrown 4-15 Knockainey 2-16; Garryspillane 0-16 Patrickswell 1-23; Ahane 5-17 Murroe-Boher 0-7

County Intermediate Hurling League

Bruff 3-11 Pallasgreen 1-15; St Kierans 1-14 Claughaun 1-13; Glenroe 2-12 Ballybricken/Bohermore 2-7

Junior Premier Hurling League

Castletown/Ballyagran 1-20 Feohanagh/Castlemahon 2-4

Junior Hurling League

Staker Wallace 3-11 Old Christians 1-10

County Senior Football League

Fr Casey’s 3-9 Monaleen 0-13’ Sean Finns 2-14 Galbally 2-12

County Junior Football League

Galtee Gaels 0-10 Ahane 0-6

City Junior A Hurling League final

Sponsored by D.J. Daly Champion Hurley’s

Ballybrown 1-13 Na Piarsaigh 1-11

City Junior A Football League Final

Sponsored by Morrison’s Bar

Monaleen 2-12 Na Piarsaigh 2-10

City Junior B Football League Final

Sponsored by Patsy Nicholas Bar

Kildimo 4-17 Claughaun 1-4

City Junior B Hurling League Final

Sponsored by Horse and Hound Bar

Ballybrown 1-8 Monaleen 4-9

East Junior B Football League Final

Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

Fedamore 2-6 Knockane 0-8

East Junior B Hurling League

Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

Cappamore 4-13 Pallasgreen 0-14; Murroe/Boher 6-10 Pallasgreen 2-3

South Junior ‘A’ Hurling League Final

Sponsored by AIB Bank Kilmallock

Staker Wallace 1-25 Croom 1-11

South Junior ‘B’ Hurling League Final

Sponsored by Dan Dooley’s Ford Centre

Blackrock 4-14 Dromin/Athlacca 3-8

South Senior Hurling Championship Semi Final

Sponsored by Mike Houlihan’s Bar Kilmallock

Bruree 3-12 Kilmallock 1-9

South Junior ‘B’ Football League Final

Camogue Rovers 1-10 Galtee Gaels 1-9

West Junior A Hurling Championship

Feohanagh 3-10 St Mary’s 1-9; Dromcollogher/Broadford 2-11 Askeaton 0-12

West Junior B Hurling Championship

Newcastlewest 3-12 Knockaderry 0-9

West Junior A Hurling League

Adare 1-18 Croagh/Kilfinny 1-16

West Junior B Hurling League Semi Final

Templeglantine 1-20 Feenagh/Kilmeedy 2-4

West Junior B Football Championship

Gerald Griffins 3-9 Ballysteen 1-7

West Junior A Football League Final

Fr Caseys 0-13 Glin 2-7

West Junior B Football League Final

St Kierans 2-4 Glin 1-6

U-14 Football Championship Division 1

Kilmallock 5-5 Monaleen 3-3

U-14 Football Championship Division 2

Monaleen 6-3, Oola 6–10; Adare 4-3, Glin 3–6; South Liberties 3-10, Galbally 3–4; Ahane 4-2, Cappamore 4–4;

U-14 Football Championship Division 3

St Kieran’s 6-6, Athea 0-2; Granagh/Ballingarry 8-11, Killeedy 2-2; Shamrock Gaels 2-2, Ballybricken Bohermore 2-7; Kilpeacon 0-4, Mungret St Pauls 2-3; Cappagh/Kilcornan 4-5, Dromcollogher Broadford 4-6; Claughaun 4-7, Hospital Herbertstown 1-7

U-14 Football Championship Cup 13-a-side

Blackrock 2-2 St Mary’s/Sean Finns 6-14; Askekaton-Ballysteen 2-9, Croom 0-1

U-14 Football Championship Cup 11-a-side Round 2

Murroe Boher 3-3 Caherconlish 1–3