Limerick GAA Fixtures and Results

Limerick GAA Fixtures for the week beginning Thursday, September 13. Also the most recent Limerick GAA Results.

Limerick GAA Fixtures for the week beginning Thursday, September 13. Also the most recent Limerick GAA Results.

FIXTURES

Thursday, September 13

Greenhills Hotel County Premier MFC Playoff

Oola v Ballybrown in Bruff at 6.00pm

City East MHC ‘B’ Semi Final

South Liberties v St Bridgets Kilteely in Childers Road at 6.15pm

Greenhills County Premier MFC Playoff

Bruff v NaPiarsaigh in Caherelly 6pm

Minor B Hurling Championship Final Replay

St Davids v Rathkeale-Ardagh in Mick Neville Park at 8pm

Ryan & Riordan Insurance Ltd East JFC ‘B’

Ahane v Cappamore in Murroe at 6.15 pm

Ryan & Riordan Insurance Ltd East JFC ‘B’

Knockane v Pallasgreen in Knockane at 6.15 pm

South Minor Hurling ‘B’ Championship Final

(Sponsored by Dooley’s Ford Centre Knocklong)

Croom v Knocklong Gaels Kilfinane 6.30pm.

Friday, September 14

South Junior ‘A’ Football Championship

Sponsored by Sheehy’s Centra Foodstore Kilfinane

Blackrock v Castletown Ballyagran in Effin 6.30pm; Banogue v Galtee Gaels in Kilfinane 6.30pm

Saturday, September 15

Irish Wire Products County SFC Relegation Final

St Senans v St Patricks in Ballingarry at 6.00pm

Griffins Coaches IFC Semi Final

St Marys Sean Finns v Claughaun in Clarina at 4.00pm

Greenhills Hotel County MHC ‘A’ Semi Final

Daithi Ui Bruadairs v Ahane in Croagh at 4.00pm

West JHC ‘B’ Semi-final

Extra time if necessary

Feohanagh v Knockaderry in Tournafulla 5.30pm.

West U-21 Football 12 A Side

Granagh-Ballingarry v Athea in Knockaderry at 5pm

South JHC ‘B’ Semi-final

Camogue Rovers v Garryspillane in Bruff 5pm

South JFC ‘B’

Galtee Gaels v Hospital/Herbertstown in Kilbreedy 6.15pm

Patsy Nicholas Bar City JHC Semi-final

Ballybrown v Patrickswell in Mungret at 5.30

Morrison’s Bar and Lounge City JFC ‘A’ Final

Monaleen v Kildimo/Pallaskenry in Clarina at 6.00

Sunday, September 16

South Junior ‘A’ Football Championship Final

Sponsored by Sheehy’s Centra Foodstore Kilfinane

Banogue v Castletown/Ballyagran in Croom 12noon.

South Minor Football ‘A’ Championship Final

Sponsored by Dooley’s Ford Centre Knocklong

Ballinamona Gaels v Glennacurrane in Kilbreedy 6pm.

Ryan and Riordan Insurance East MFC ‘A’ Final

Naomh Brid v winner of Ahane v Cappamore TBC

Ryan and Riordan Insurance East MFC ‘B’ Final

Pallasgreen v loser of Ahane v Cappamore TBC

Live 95FM County Senior Hurling Relegation Final

Knockainey v Granagh/Ballingarry in Kilmallock at 12.00

Nick Greene Sportsgrounds IHC Relegation Final

Ballybricken Bohermore v Caherline in Hospital at 12.00

Live 95 FM County SHC Semi Finals

Adare v Garryspillane in Gaelic Grounds at 2.00pm; Kilmallock v NaPiarsaig in Gaelic Grounds at 3.45pm

West U-21 Football 12-a-side

St-Senans v Cappagh-Kilcornan in Ballyhahill at 5pm.

West Junior A Hurling Championship Semi-Final

Extra time if necessary.

St-Kierans v Feenagh-Kilmeedy in Dromcollogher at 5pm.

West Junior B Hurling Championship Semi-Final

Extra time if necessary

Newcastle West v Granagh-Ballingarry in Knockaderry at 5pm.

West Junior A Football Championship Final

Glin v Monagea in Tournafulla at 3.30pm

Monday, September 17

South Junior ‘B’ Football Championship

Camogue Rovers v Effin in Kilbreedy 6.30pm

O’Neills Sports IFL Semi Final

Castlemahon v Glin in Newcastlewest at 6.00pm

Greenhills Hotel County MHC ‘A’ Semi-final

Monaleen v Sean Og Hanleys in Mick Neville Park at 7.30pm

Tuesday, September 18

South Minor Football ‘B’ Championship Final - Provisional

Sponsored by Dooley’s Ford Centre Knocklong

Glenacurrane or Ballinamona Gaels v Croanagh Gary Gaels in Kilbreedy 6.30pm.

Wednesday, September 19

City Junior B Football Championship Semi Finals

Mungret v Na Piarsaigh in Clarina at 6.15; St Patricks v Patrickswell in Mungret at 6.15

RESULTS

U-14 Hurling Division 1 Championship

Na Piarsaigh 3-6 Kilmallock 0-6

County IFC Quarter-final

Oola 2-7 St Mary’s/Sean Finns 1-14

County SFC Quarter-finals

Dromcollogher Broadford 2-13 Galbally 1-11; Ballysteen 0-19 St Kieran’s 2-9

County Premier Minor Hurling Shield

Adare - Shamrocks - Conceded by Shamrocks; Deel Rangers - Kildimo-Pallaskenry - Conceded by Deel Rangers

County Intermediate Hurling Championship

Dromin Athlacca 2-10 Monaleen 1-8; Cappamore 1-13 Killeedy 3-12

County Intermediate Hurling Cup

Kildimo-Pallaskenry 3-5 Pallasgreen 2-18

County Junior Hurling League

Crecora Manister 3-12, Staker Wallace 0-9

East Junior A Football Championship

Kilteely Dromkeen - South Liberties - Conceded by South Liberties

East Junior B Football Championship

Pallasgreen - Kilteely-Dromkeen - Conceded by Kilteely-Dromkeen; Knockane 1-12, Fedamore 1-5

South Junior A Football Championship

Castletown Ballyagran 0-9 Galtee Gaels 0-7; Ballylanders - Banogue - Conceded by Banogue

South Junior B Football Championship

Camogue Rovers - Galbally - Conceded by Galbally; Bruff 5-17 Galtee Gaels 0-3; Galbally 3-20, Galtee Gaels 0-1; Camogue Rovers 0-12 Hospital Herbertstown 1-5; Effin 1-13, Bruff 2-3

County Premier MHC

Ballybrown 3-17 Bruff 1-6

City Junior B Football Championship

Ballinacurra Gaels - St Patrick’s - Conceded by Ballinacurra Gaels; Mungret St Pauls 2-14, Na Piarsaigh 1-17; Patrickswell 5-10 Claughaun 0-4

City Minor Football Championship

Kildimo-Pallaskenry 2-15, Claughaun 2-12

South Minor Football Championship

Glennacurrane - Croanagh Garry Gaels - Conceded by Croanagh Garry Gaels

East Minor Football Championship

Pallasgreen 2-6 Naomh Brid 4-8

South Minor Hurling Championship

Sean Og hAnlai 3-21, Cnoc Gaels 1-9