Limerick GAA fixtures August 27 - September 4

Limerick SHC round-up
All the Limerick GAA fixtures for the next week

All the Limerick GAA fixtures for the next week

Thursday August 27

County Minor Hurling 13 aside Competition

Mountcollins v Croom in Mountcollins at 7pm

City Junior ‘B’ Hurling Championship Round 1

Na Piarsaigh v Patrickswell in Na Piarsaigh at 6.30pm

Claughaun v Ballybrown in Claughaun at 6.30pm

South Junior ‘B’ Football Championship

Castletown-Ballyagran v Galbally in Kilbreedy at 6.45pm

Friday August 28

Premier Intermediate Hurling Championship Round 6

Blackrock v Pallasgreen in Hospital at 6.30pm

Intermediate Hurling Championship Round 5 Group 1

Cappamore v Feenagh-Kilmeedy in Kilmallock at 6.45pm

Mungret v St. Kieran’s in Croagh at 6.45pm

Knockaderry v Caherline in Clarina at 6.45pm

Minor Hurling 13 aside Competition

Crecora v Dromin-Athlacca in Crecora at 7pm

South Junior ‘B’ Hurling Championship

Bruree v Knockainey in Bruff at 6.30pm

West Junior ‘B’ Hurling Championship Quarter Final

(extra time if needed)

Kileedy v Tournafulla in Quaid Park at 6.30pm

East Junior A Hurling Championship semi Final

(extra time if needed)

Doon v Kilteely-Dromkeen in Cappamore at 6.45 pm

Saturday August 29

Senior Hurling Championship Round 5 Group 1

Ahane v South Liberties in Caherconlish at 6.30pm

Murroe-Boher v Effin in Bruff at 6.30pm

Premier Intermediate Hurling Championship Round 6

Monaleen v Garryspillane in Bruff at 5.00pm

Dromin-Athlacca v Granagh-Ballingarry in Kilmallock at 6.30pm

Intermediate Hurling Championship Round 5 Group 2

Kildimo-Pallaskenry v Hospital-Herberstown in Ballingarry at 6.30pm

Glenroe v Feohanagh in Ballyagran at 6.30pm

Newcastle West v Claughaun in Croagh at 6.30pm

City Junior ‘A’ Hurling Championship Semi Finals

Na Piarsaigh v Patrickswell in Claughaun 4pm

Ballybrown v St. Patrick’s in Claughaun at 5.45pm

West Junior ‘A’ Football Championship Final

Cappagh v Monagea in Askeaton at 3.30pm

East Junior A Hurling Championship semi Final

(extra time if needed)

Ahane v Ballybricken-Bohermore in Caherconlish at 3.30pm

Sunday August 30

Senior Hurling Championship Round 5 Group 1

Kilmallock v Patrickswell in Bruff at 1pm

Doon v Ballybrown in Kilmallock at 6.30pm

Adare v Bruff in Claughaun at 6.30pm

Na Piarsaigh v Croom in Clarina at 6.30pm

Premier Intermediate Hurling Championship Round 6

Bruree v Knockainey in Kilfinane at 6.30pm

City East Minor Hurling Championship

South Liberties v Ballybricken-Bohermore in Knockea at 7pm

City Junior ‘B’ Hurling Championship Round 2

Mungret v Na Piarsaigh in Mungret at 12 noon

Ballybrown v Kildimo-Pallaskenry in Clarina at 12 noon

South Junior ‘A’ Hurling Championship Semi Final

Kilmallock v Castletown-Ballyagran in Effin at 6.30pm

South Junior ‘B’ Hurling Championship

Effin v Garryspillane in Kilbreedy at 6.30pm

West Junior ‘B’ Hurling Championship Quarter Final

(extra time if needed)

Feohanagh v Croagh-Kilfinny in Knockaderry at 1.30pm

West Junior ‘A’ Hurling Championship Semi Final

Drom Broadford v Rathkeale in Feenagh at 6.30pm

East Junior B Hurling Championship Semi Final

(extra time if needed)

Doon v Murroe-Boher in Cappamore at 2.00pm

Monday August 31

County Minor Football 13 aside Competition

Athea v Croom in Athea at 7pm

East Junior B Football Championship

Cappamore v Fedamore in Cappamore at 6.30pm

U-16 Hurling Division 1 Shield semi finals

Patrickswell v Ahane

Monaleen v Bruff

U-16 Hurling Division 2 Shield semi finals

Newcastle West v St Patricks

Ballybrown v Croagh Kilfinny

U-16 Hurling Division 3 Round 7

Killeedy v St Kierans

Granagh v Dromcollogher Broadford

Kilpeacon v Rathkeale

Caherline v Hospital-Herbertstown

Ballybricken-Bohermore v Knockainey

Tuesday September 1

East Junior A Football Championship

Ahane v Murroe-Boher in Ahane at 6.30pm

U-13 Hurling Division 2B Round 1

Cois Laoi Gaels v Claughaun

Wednesday September 2

U-13 Hurling division 1B Round 1

Ahane v Mungret St Pauls

Na Piarsaigh v Murroe-Boher

U13 Hurling Division 2 Round 1

Kilmallock v Kilpeacon

Newcastle West v Croagh-Kilfinny

St Kierans v Deel Rangers

Garryspillane v St Patricks

Monaleen v Pallasgreen

U-13 Hurling Division 3 Round 1

Rathkeale v Killeedy

Dromcollogher-Broadford v Askeaton

Mungret St Pauls v Shamrock Gaels

Glenroe v Cappamore

Croom v Balinacurra Gaels

U-13 Hurling 13 a side Round 1

Blackrock v Feenagh-Kilmeedy

Tournafulla v Ballybricken-Bohermore

FRIDAY SEPTEMBER 4

East Junior A Football Championship

Pallasgreen v Murroe-Boher in Pallasgreen at 6.30pm