All your weekend Limerick GAA fixtures

There was championship GAA action in Limerick this Friday evening
Check out all this week’s Limerick GAA fixtures here

Check out all this week’s Limerick GAA fixtures here

(For Bord na nOg games, first named team at home – All fixtures 7:15pm except where stated)

THURSDAY, AUGUST 6

City Junior A Football Championship

Sponsored by Horse & Hound Bar

Mungret v Kildimo/Pallaskenry in Pallaskenry at 7pm

East Junior A Football Championship

Sponsored by Pierse Motors

Pallasgreen v Ahane in Pallasgreen at 7pm; Kilteely/Dromkeen v South Liberties in Kilteely at 7pm

East Junior B Football Championship

Sponsored by Pierse Motors

Fedamore v Ballybricken/Bohermore in Fedamore at 7pm; Cappamore v Knockane in Cappamore at 7pm

South Minor Hurling Championship

Sponsored by AIB Kilmallock

KillacollaGeals v Hospital/Herbertstown in Kilbreedy at 7pm

West Junior A Hurling Championship

Monagea v Templeglantine in Dromcollogher at 7.15pm

West Junior B Football Championship

Dromcollogher Broadford v St Kierans in Knockaderry at 7.15pm (extra time if required)

West Minor Football Championship

Ballysteen v Gael Na Sionna in Ballysteen at 7.15pm

U-16 Hurling Division 1B

Monaleen V Doon

FRIDAY, AUGUST 7

County SFC

St Kierans v Na Piarsaigh in Ballybrown at 7pm; Fr Casey’s v Ballysteen in Newcastlewest at 7pm

County IFC

Galbally v Oola in Hospital at 7pm

Premier MHC

Pallasgreen v Doon in Pallasgreen at 7pm; Adare v Mungret/St Pauls in Adare at 7pm; Patrickswell v Kilmallock in Patrickstwell at 7pm; Deel Rangers v Murroe/Boher in Coolyroe at 7pm

City East MHC

South Liberties v Ballybricken/Bohermore in Dooley Park at 7pm; Ballybrown v Kildimo/Pallaskenery in Ballybrown at 7pm; St Lawerences v Cappamore in St Lawrences at 7pm

Minor Hurling 13-a-side

Bruree v Croom in Bruree at 7pm

Premier IHC

Blackrock v Granagh-Ballingarry in Kilmallock at 7pm

South Junior B Football Championship

Sponsored by Sheehy’s Centre Kilfinane

Knockainey v Camogue Rovers in Knocklong at 7pm; Castletown/Ballyagran v Effin in Kilmallock at 7pm

SATURDAY, AUGUST 8

County SFC

St Patrick’s v Monaleen in Childers Road at 7pm; Pallasgreen v Dromcollogher/Broadford in Bruff at 7pm

County IFC

Mountcollins v Bruff in Dromcollogher at 7pm; St Senan’s v Claughaun in Ballybrown at 7pm; Cappamore v Glin in Croagh at 7pm

Minor Hurling 13-a-side Competition

Glenroe v Feohanagh in Glenroe at 7.30pm

City Junior A Hurling Championship

Sponsored by Patsy Nicholas Bar

Crecora/Manister v Na Pairsaigh in Rathbane at 7pm; Patrickswell v Ballybrown in Crecora at 7pm

South Junior A Football Championship

Sponsored by Sheehy’s Centre Kilfinane

Croom v Ballylanders in Kilfinane at 3.30pm; Bruree v Galtee Gaels in Kilbreedy at 5pm

West Junior B Hurling Championship

Croagh/Kilfinny v Kileedy in Quaid Park at 7pm

U-16 Football Division 1B

Newcastle West V St Patrick’s at 11am

SUNDAY, AUGUST 9

Minor Hurling 13-a-side Competition

Tournafulla v Crecora/Manister in Tournafulla at 12noon; Bruree v Croom in Bruree at 12noon

County IFC

Mungret /St Pauls v Athea in Askeaton at 2pm; Castlemahon v Hospital/Herbertstown in Feenagh at 7pm

County SFC

Rathkeale v Ballylanders in Kilmallock at 7pm; Adare v Newcastlewest in The Bog Garden at 7pm

City Junior A Hurling Championship

Sponsored by Patsy Nicholas Bar

St Patricks v Old Christians in Claughaun at 6pm

City Junior B Hurling Championship

Sponsored by DJ Daly Team Flag Ireland

Kildimo/Pallaskenry v Na Piarsaigh in Kildimo at 7pm; Monaleen v Patrickswell in Monaleen at 12noon

East Junior A Football Championship

Sponsored by Pierse Motors

Pallasgreen v Kilteely/Dromkeen in Pallasgreen at 6.30pm; South Liberties v Murroe/Boher in Knockea at 6.30pm

East Junior B Football Championship

Sponsored by Pierse Motors

Ballybricken/Bohermore v Cappamore in Caherelly at 6.30pm

South Senior Hurling Championship Final

Sponsored by Sulley’s Bar Hospital

Bruff v Knockainey in Hospital at 1pm

South Junior B Football Championship

Sponsored by Sheehy’s Centra Kilfinane

Galtee Gaels v Banogue in Hospital at 2.30pm

MONDAY, AUGUST 10

U-16 Hurling Division 1

Patrickswell V Kilmallock; Bruff V Mungret St Paul’s; Claughaun/Old Christians V Ahane; Na Piarsaigh V Monaleen

U-16 Hurling Division 2

Newcastle West V Killacolla Gaels; Deel Rangers V Croagh Kilfinny; Ballybrown V Pallasgreen; Cappamore V South Liberties; St Patrick’s V Garryspillane

WEDNESDAY, AUGUST 12

U-14 Hurling Division 1

Murroe Boher V Ballybrown; Ahane V Doon; Na Piarsaigh V Mungret St Paul’s; Kilpeacon V Patrickswell

U-14 Hurling Division 2

Dromcollogher Broadford V Newcastle West; Deel Rangers V Granagh-Ballingarry; St Kieran’s V Kildimo-Pallaskenry; Killacolla Gaels V Croagh Kilfinny; Claughaun V Monaleen; Naomh Brid V St Patrick’s; Bruff V Garryspillane; Ballyhoura Gaels V Kilmallock