Limerick GAA Fixtures - May 28 to June 3

Limerick GAA fixtures
ALL Limerick GAA fixtures, May 28 to June 3.

ALL Limerick GAA fixtures, May 28 to June 3.

THURSDAY, MAY 28

Limerick SHC

Sponsored by Q3 Security Systems

Knockainey v Garryspillane in Kilmallock at 7.30pm

Premier IHC

Sponsored by LIT

Monaleen v Blackrock in Hospital at 7.30pm

West Junior B Hurling League Playoff

Granagh Ballingarry v Croagh Kilfinny in Bog Garden, Rathkeale at 7.30pm (extra time if required);

Newcastle West v Tournafulla in Ballingarry at 7.30pm (extra time if required)

FRIDAY, MAY 29

Limerick SHC

Sponsored by Q3 Security Systems

Ahane v Effin in Bruff at 6.15pm;

Kilmallock v South Liberties in Bruff at 7.45pm

Na Piarsaigh v Ballybrown in Claughaun at 7.30pm;

Limerick IHC

Sponsored by Nick Grene Sportsground Mgt

Cappamore v Caherline in Hospital at 7.30pm;

Newcastle West v Feohanagh in Knockaderry at 7.30pm;

Mungret v Feenagh-Kilmeedy in Askeaton at 7.30pm

East/South Junior ‘A’ Hurling League

Sponsored by Pierse Motors

Kilteely-Dromkeen v Ballybricken-Ballybricken in Kilteely at 7.30pm

West Intermediate Football Championship

Glin v Mountcollins in Abbeyfeale at 7.30pm (extra time if required)

SATURDAY, MAY 30

Limerick SHC

Sponsored by Q3 Security Systems

Doon v Bruff in Cahirconlish at 7.30pm;

Murroe-Boher v Patrickswell in Claughaun at 7.30pm;

Adare v Croom in Bruff at 7.30pm

Limerick Premier IHC

Sponsored by LIT

Pallasgreen v Granagh-Ballingarry in Kilmallock at 6.00pm;

Bruree v Dromin-Athlacca in Kilmallock at 7.45pm

Limerick IHC

Sponsored by Nick Grene Sportsground

Knockaderry v St Kierans in Dromcollogher at 7.30pm;

Glenroe v Hospital-Herbertstown in Kilfinane at 3.00pm

South Junior B Football League Final

Sponsored by Sheehy’s Centra, Kilfinane

Camogue Rovers v Galtee Gaels in Kilfinane at 7pm

U-14 Hurling Division 2B

Bruff V Naomh Brid at 5pm

SUNDAY, MAY 31

Limerick IHC

Sponsored by Nick Grene Sportsground Mgt

Kildimo-Pallaskenry v Claughaun in Mungret at 7.30pm

South East Junior A Hurling League

Sponsored by Dan Dooley Ford Centre

Staker Wallace v Bruff in Kilbreedy at 6pm

U-14 Football 13-a-side

Bruree V Caherconlish at 11am; Croom v Castletown-Ballyagran at 11am

MONDAY, JUNE 1

City Junior B Hurling League Semi Finals

Sponsored by Nolan Motors Factors Henry St

Patrickswell v Crecora Manister in Mungret at 7pm;

Na Piarsaigh v Ballybrown in Rathbane at 7pm

East Junior A Hurling League Final

Sponsored by Pierse Motors

Ballybricken-Bohermore v Doon in Caherconlish at 6.30pm

West Senior Hurling Championship

Granagh-Ballingarry v St Kierans in Askeaton at 7.30pm

West Intermediate Hurling Championship

Dromcollogher-Broadford v Newcastle West at Quaid Park at 7.30pm

West Junior A Football Championship

Gerald Griffins v Cappagh at Rathkeale at 7pm

West Junior A Hurling League

Askeaton v Dromcollogher-Broadford in Askeaton at 6pm

U-14 Hurling Division 2A

Granagh v St Kieran’s at 6pm

U-14 Football Division 1

(First named team at home – All games 7:15pm except where stated)

Fr Caseys V Newcastle West

Claughaun V Monaleen

U-14 Football Division 2

(First named team at home – All games 7:15pm except where stated)

Adare V Kildimo-Pallaskenry

Shannon Gaels V Kilpeacon

St Senans V Deel Rangers

Kilmallock V Askeaton

Murroe-Boher V Ballyhoura Gaels

Ballylanders V Ahane

South Liberties V Na Piarsaigh

Naomh Brid V St Patricks

Pallasgreen V Oola

U-14 Football Division 3

(First named team at home – All games 7:15pm except where stated)

Monaleen V Shamrock Gaels

Rathkeale V Cappamore

Athea V Mungret St Pauls

U-14 Football 13-a-side

(First named team at home – All games 7:15pm except where stated)

Knockainey V Hospital-Herbertstown

TUESDAY, JUNE 2

East Junior A & B Football League

Sponsored by Pierse Motors

South Liberties v Knockane in Knockea at 7.30pm

Ahane v Cappamore in Ahane at 7.30pm

Fedamore v Kilteely-Dromkeen in Fedamore at 7.30pm

WEDNESDAY, JUNE 3

East Junior B Hurling League

Sponsored by Pierse Motors

Caherline v Murroe-Boher in Caherconlish at 7.30pm

U-14 Hurling Division 1

(First named team at home – All games 7:15pm except where stated)

Na Piarsaigh V Adare

Patrickswell V Ballybrown

Mungret St Paul’s V Doon

Kilpeacon V Ahane

U-14 Hurling Division 2B

(First named team at home – All games 7:15pm except where stated)

Claughaun V Pallasgreen

St Patricks V Garryspillane

Monaleen V Kilmallock

Naomh Brid V Ballyhoura Gaels

U-14 Football Division 2A

Dromcollogher-Broadford V Bruff