Limerick GAA Fixtures: June 25 - July 1

Limerick GAA fixtures
LIMERICK GAA Fixtures for the period, June 25 to July 1

LIMERICK GAA Fixtures for the period, June 25 to July 1

THURSDAY, JUNE 25

Limerick SHC

Kilmallock v Murroe Boher in Caherconlish at 7.30pm

Adare v Na Piarsaigh in Clarina at 7.30pm

Limerick Premier IHC

Bruree v Pallasgreen in Claughaun at 7.30pm

Blackrock v Knockainey in Kilbreedy at 7.30pm

Limerick IHC

Granagh-Ballingarry v Doon in Hospital at 7.30pm

Junior A Football League Final

Cappagh v Kildimo-Pallaskenry in Askeaton at 7.30pm

Junior B Football League Final

BallybrickenBohermore v Ballysteen in Caherdavin at 7.30pm

South Minor Football 13-a-side

Sponsored by AIB Kilmallock

Croom v Galtee Gaels in Effin at 7.30pm

U-16 Hurling Division 3A

Tournafulla V Dromcollogher Broadford

FRIDAY, JUNE 26

Premier IHC

Dromin Athlacca v Garryspillane in Kilfinane at 7.30pm

Monaleen v Granagh-Ballingarry in Bruff at 7.30pm

County Hurling League Division 5

Staker Wallace v Ballybricken Bohermore in JohnRyan Park at 7.30pm

County Football League Division 4

Ballylanders home to Fr Caseys at 8pm

West Junior A Football Championship

Monagea v Feenagh-Kilmeedy in Ballingarry at 7.30pm

West Minor Hurling Championship

Daithi Brudairs v Granagh/Ballingarry/Rathkeale in Dromcollogher at 7.30pm

U-14 Hurling Division 1

Mungret St Paul’s V Ahane at 7.15pm

SATURDAY, JUNE 27

Limerick SHC

Ahane v Patrickswell in Claughaun at 7.30pm

Bruff v Ballybrown in the Bog Garden at 7.30pm

Limerick IHC

Mungret v Knockaderry in Askeaton at 7.30pm

Feenagh-Kilmeedy v Caherline in Mungret at 7.30pm

Junior A Hurling League Final

Croagh Kilfinny v Na Piarsaigh in Mungret 7.30pm

U-16 Football Division 1A

South Liberties V Old Christians at 4pm

SUNDAY, JUNE 28

All Ireland SFC Qualifier

Tyrone v Limerick in Healy Park, Omagh, at 4pm

Limerick IHC

Hospital Herbertstown v Claughaun in Cahirconlish at 2pm

South Minor Hurling 13-a-side Final

Sponsored by AIB Kilmallock

Bruree v Glenroe in Effin at 7pm

West Junior A Hurling Championship

Rathkeale v Killeedy in Quaid Park at 7pm

West Junior B Hurling Championship

Feohanagh v Tournafulla in Knockaderry at 7pm

U-16 Hurling Division 1

(First named team at home, all games 7.15pm except where stated)

Patrickswell V Ballyhoura Gaels

Adare V Bruff

Kilmallock V Mungret St Paul’s

Ahane V Monaleen

Claughaun Old Christians V Doon

U-16 Hurling Division 2

(First named team at home, all games 7:15pm except where stated)

Croagh Kilfinny V Kildimo-Pallaskenry

Killacolla Gaels V Templeglantine

Deel Rangers V Newcastle West

Cappamore V Ballybrown

Pallasgreen V St Patrick’s

South Liberties V Garryspillane

U-16 Hurling Division 3

(First named team at home, all games 7:15pm except where stated)

Granagh-Balingarry V Killeedy

Kilteely Dromkeen V Knockainey

Caherline V Glenroe

Ballybricken Bohermore V Shamrock Gaels

TUESDAY, JUNE 30

City IHC Semi-final

Sponsored by Mike O’Connell’s Menswear

Monaleen v Ballybrown Claughaun at 7:30pm

West Junior B Hurling Championship

Killeedy v Knockaderry in Feenagh at 7.30pm

Croagh Kilfinny v St Kierans in Askeaton at 7.30pm

U-16 Hurling Division 3

Kilpeacon V St Kieran’s, 7pm

WEDNESDAY, JULY 1

Limerick IHC

Cappamore v St Kierans in Clarina at 7.30pm

West Junior B Football Championship

Athea v Ballysteen in Glin at 7.30pm

West Junior B Hurling Championship

Feohanagh v Granagh-Ballingarry in Dromcollogher at 7.30pm

South Minor Football 13-a-side Final

Sponsored by AIB Kilmallock

Croom v Ballylanders or Galtee Gaels at 7.30pm venue tbc

U-14 Hurling Division 3B

Caherline V South Liberties, 7.15pm

U-14 Hurling 13-a-side

Knockainey V Croom, 7.15pm

U-14 Football Division 1

Claughaun V Galbally, 7.15pm