All this week’s Limerick GAA fixtures and results

All your results Limerick GAA results
There’s a massive schedule of local GAA games across Limerick this week.

There’s a massive schedule of local GAA games across Limerick this week.

THURSDAY, APRIL 16

County Hurling League Division 3

St Kierans v Monaleen in St. Kierans at 7pm

County Hurling League Division 1

Patrickswell v Kilmallock in Patrickswell at 7pm

City Junior A Football League

Sponsored by DJ Daly Team Flag Ireland

St Patricks home to Kildimo Pallaskenry at 7pm; Monaleen home to Mungret at 7pm

East Junior A & B Football League

Sponsored by Pierse Motors

South Liberties home to Kilteely Dromkeen at 6.30pm; Knockane home to Pallasgreen at 6.30pm; Cappamore home to Ballybricken-Bohermore at 6.30pm.

South IFC Semi-Final

Sponsored by Bulgaden Castle

Galbally v Bruff in Ballylanders at 6.45pm

U-15 Hurling Division 2

Claughaun v Caherline

FRIDAY, APRIL 17

South U-21 B HC Semi-Final

Killacolla Gaels v Daithi Bruadair in Kilmallock at 6.30pm

Premier MHC

Mungret St. Pauls v Doon in Mungret at 7pm; Adare v Na Piarsaigh in Adare at 7pm; Murroe Boher v Kilmallock in Harty Park at 7pm; Deel Rangers v Newcastle West in Coolyroe at 7pm

City East MHC

Ballybricken Bohermore v Monaleen in Ballybricken at 7pm; Cappamore v Claughaun-Old Christians in Cappamore at 7pm; Kildimo-Pallaskenry v Ahane in Pallaskenry at 7pm; St Lawrences v South Liberties in St. Lawrences at 7pm; Croom v Crecora Mannister in Croom at 7pm

Minor Hurling 13-a-side

Bruree v Killeedy in Bruree at 7pm; Glenroe v Croagh Kilfinny in Glenroe at 7pm; Templeglantine v Askeaton in Templeglantine at 7pm

City Junior A Hurling League

Sponsored by Nolan Motors Factors

Monaleen home to Patrickswell at 7pm

South Junior ‘B’ Hurling League

Sponsored by Dan Dooley Ford Centre

Effin v Staker Wallace in Effin at 6.45pm; Glenroe v Camogue Rovers in Kilfinane at 6.45pm; Garryspillane v Knockainey in Knocklong at 6.45pm

Minor 13-a-side Hurling Competition

Sponsored by AIB Bank, Kilmallock

Blackrock v Dromin Athlacca in Knocklong at 6.45pm

West Junior B Hurling League

Croagh Kilfinny v Granagh Ballingarry in Croagh at 7pm

SATURDAY, APRIL 18

County Hurling League Division 1

Na Piarsaigh v Ahane in Caherdavin at 6.30pm; Doon v Ballybrown in Doon at 6.30pm; Murroe Boher v Adare in Harty Park at 6.30pm

County Hurling League Division 2

Knockainey v Bruff in Knockainey at 6.30pm; Effin v Croom in Effin at 6.30pm; South Libertiers v Garryspillane in Dooley Park at 6.30pm; Granagh Ballingarry v Blackrock in Ballingarry at 6.30pm

County Hurling League Division 3

Knockaderry v Glenroe at Knockaderry at 6.30pm; Mungret St. Pauls v Bruree in Mungret at 6.30pm

County Hurling League Division 4

Monagea v Cappamore in Monagea at 6.30pm; Feenagh Kilmeedy v Claughaun in Feenagh at 6.30pm; Newcastle West v Feonanagh Castlemahon in Newcastle West at 6.30pm; Kildimo Pallaskenry v Caherline in Pallaskenry at 6.30pm

County Hurling League Division 5

Kilmallock v Croagh Kilfinny in Kilmallaock at 6.30pm; Tournafulla v Templeglantine in Tournafulla at 6.30pm; Killeedy v Staker Wallace in Pair Ide Naofa at 6.30pm

West IFC

Cappagh v Mountcollins in Knockaderry at 7pm; Athea v St Sennans at Glin in 7pm

SUNDAY, APRIL 19

County Premier U-21 HC Final

Doon v Na Piarsaigh in Kilmallock at 6pm

Minor Hurling 13-a-side

Feohanagh Castlemahon v Rathkeale in Coolyroe at 12noon

Minor Hurling 13-a-side Competition

Croom v Crecora Mannister in Croom at 12noon; Bruree v Killeedy in Bruree at 12noon

City Junior B Hurling League

Sponsored by Nolan Motors Factors Henry Street

Patrickswell home to Crecora Manister at 12noon; Ballybrown home to Na Piarsaigh at 3pm

East Junior A & B Football League

Sponsored by Pierse Motor Limerick Road Tipperary

Fedamore home to Ahane at 5pm

South Junior ‘A’ Football League

Sponsored by Sheehy’s Centra, Kilfinane

Galtee Gaels v Camogue Rovers in Kilbehenny at 6.30pm

South Minor Football League

Sponsored by AIB, Kilmallock

St John’s v Galbally in Hospital at 6.30pm

Feile Peil na nÒg A final

(Venue and time tba)

Fr Caseys v Galbally

Feile Peil na nÒg B final

(Venue and time tba)

Ahane v Kilpeacon

MONDAY, APRIL 20

South Junior ‘A’ Football League

Sponsored by Sheehy’s Centra, Kilfinane

Blackrock v Croom in Kilfinane at 6.45pm

South Junior ‘B’ Hurling League

Sponsored by Dan Dooley, Ford Centre, Knocklong

Castletown-Ballyagran v Bruree in Ballyagran at 6.30pm

U-16 Hurling Division 1

(First named team at home; all games at 6.15pm except where stated)

Mungret St Paul’s v Adare; Bruff v Patrickswell; Ballyhoura Gaels v Kilmallock; Doon v Na Piarsaigh; Monaleen v Claughaun Old Christians;

U-16 Hurling Division 2

Newcastle West v Croagh Kilfinny; Kildimo-Pallaskenry v Killacolla Gaels; St Patrick’s v Cappamore; Garryspillane v Pallasgreen; Templeglantine v Deel Rangers; Ballybrown v South Liberties at 7pm;

U-16 Hurling Division 3

(First named team at home; all games at 6.15pm except where stated)

Rathkeale v Tournafulla ; Hospital Herbertstown v Kilteely-Dromkeen; Knockainey v Caherline

St Kieran’s v Granagh-Balingarry at 6:45pm; Glenroe v Ballybricken Bohermore

TUESDAY, APRIL 21

Premier MHC

Doon v Adare in Doon at 6.45pm

County Minor Hurling 13-a-side

Croagh Kilfinny v Feonanagh Castlemahon in Croagh at 7pm

City Junior A Hurling League

Sponsored by Nolan Motors Factors

Old Christians home to Kildimo Pallaskenry at 7pm

South Minor 13-a-side Hurling

Sponsored by AIB Bank, Kilmallock

Croom v Glenroe in Kilbreedy at 6.30pm

West Junior A Football League

Gerald Griffins v Cappagh at Ballyhahill at 7.15pm

West Junior B Football League

Mountcollins v Glin in Mountcollins at 7.15pm; St Senans v Ballysteen in Foynes at 7.15pm

West Junior B Hurling League

St Kierans v Knockaderry in Coolcappa at 7pm

West IHC

Granagh Ballingarry v Monagea in Feenagh at 7pm.

WEDNESDAY, APRIL 22

U-15 Hurling Division 1

Bruff V Croagh Kilfinny; Garryspillane V Na Piarsaigh; Ahane V Mungret St Paul’s

U-15 Hurling Division 2

Murroe Boher V Claughaun; Caherline V Kildimo-Pallaskenry; Monaleen V Pallasgreen ;

U-15 Hurling Division 3

Granagh-Ballingarry V Killeedy

U-15 Hurling 13 -a-side

Ballybricken Bohermore V Kilteely Dromkeen; Croom V Glenroe

RESULTS

Munster MHC Round 1

Limerick 1-13 Cork 2-20

County LIT Premier IHC

Bruree 0-19 Monaleen 0-11; Blackrock 3-13 Dromin Athlacca 1-13; Pallasgreen 2-14 Garryspillane 0-18; Knockainey 1-13 Granagh Ballingarry 0-14

Premier MHC

Na Piarsaigh 6-22 Pallasgreen 1-6; Kilmallock 4-23 Deel Rangers 0-7; Patrickswell 2-10 Newcastlewest 0-2

City East MHC

Claughaun Old Christians 7-18 St Lawrences 1-9; Ahane 3-15 Cappamore 2-6; Monaleen 1-14 Kildimo Pallaskenry 0-14

Minor 13-a-side Hurling

Killeedy 1-21 Tournafulla 2-8; Askeaton 2-16 Glenroe 3-8; Templeglantine 4-18 Rathkeale 4-16

County Football League Division 1

Dromcollogher-Broadford 0-11 Newcastle West 0-7; St Kierans 1-13 Monaleen 2-8

Newcastlewest 0-16 Na Piarsaigh 1-9

County Football League Division 2

St Senans 2-11 Adare 1-12; Ballysteen 3-13 Oola 2-3

County Football League Division 3

Mungret St Pauls 3-12 Kilteely-Dromkeen 3-5; Glin 2-14 Cappamore 0-7

County Football League Division 4

Galtee Gaels 3-22 Ahane 2-7; Ballylanders 1-15 Cappagh 2-9

County Hurling League Division 5

Tournafulla 0-12 Croagh Kilfinny 2-8

City SHC Semi-final

Sponsored by Mike O’Connell’s Menswear

Ballybrown 1-22 Patrickswell 1-13

City IHC

Sponsored by Mike O Connell’s Menswear

Kildimo Pallaskenry 3-13 St Patrick’s 3-8; Mungret received walkover from Na Piarsaigh

East Junior A & B Football League

Sponsored by Pierse Motors

Ballybricken-Bohermore 2-7 Pallasgreen 1-7; Fedamore 4-13 South Liberties 2-9; Kilteely Dromkeen 3-15 Cappamore 0-7; Cappamore 6-10 Fedamore 2-8; Ahane received walkover from Knockane

South IFC Quarter-final replay

Sponsored by Bulgaden Castle

Bruff 2-10 Galtee Gaels 1-9

South U-21 HC ‘A’ Final

Sponsored by Bulgaden Castle

Tory Gaels 1-16 Bruff 0-17

South U-21 HC ‘B’ Final

Sponsored by Bulgaden Castle

Killacolla Gaels 0-16 Garryspillane 1-7

South U-21 Hurling 13-a-side

Sponsored by Bulgaden Castle

Castletown Ballyagran 0-20 Glenroe 0-12; Coshlea Gaels 11-16 Glenroe 1-10

South Junior ‘A’ Football League

Sponsored by Sheehy’s Centra Kilfinane

Camogue Rovers 1-8 Ballylanders 0-14

South Minor 13-a-side Hurling

Sponsored by AIB Bank Kilmallock

Croom 3-12 Dromin Athlacca 2-8

West SHC

Adare 2-14 Feohanagh 2-11.

West IHC

Feenagh Kilmeedy 1-19 Templeglantine 0-16; Feohanagh 1-23 Knockaderry 0-7

West Junior A Football League

Cappagh 1-12 Newcastle West 0-9

West Junior B Football League

Athea 2-5 Glin 0-10

West MHC

Dathi Brudairs received walkover from St Kierans.

Feile na nGael A Semi Finals

Mungret St Paul’s 2-14 Ballybrown 2-11 aet; Na Piarsaigh 3-8 Ahane 1-5

U-15 Football Division 1

Monaleen 4-9 Mungret St Paul’s 1-5; Claughaun 0-4 Galbally 2-7

U-15 Football Division 3

Rathkeale 1-9 Athea 2-4; Bruff Conceded V Askeaton W/O; Kildimo-Pallaskenry 10-10 St Senan’s 0-3; Na Piarsaigh 5-7 Ahane 0-4; Ballylanders 1-2 Shamrock Gaels 1-2

U-15 Football 13-a-side

Kilteely Dromkeen 7-7 Caherconlish 2-7; Croom 5-4 Ballybricken Bohermore 3-4

U-16 Football Division 2

Athea 6-8 Fr Caseys 4-6; Adare 3-14 Kilpeacon 3-3; Bruff 8-23 Pallasgreen 0-3; Oola received walkover from Ahane; Galbally 3-13, Ballyhoura Gaels 3-5; Deel Rangers 4-12, St Kierans 2-06;