Limerick GAA Fixtures - June 4-10

Limerick GAA fixtures
Limerick GAA fixtures for the period, June 4-10.

Limerick GAA fixtures for the period, June 4-10.

THURSDAY, JUNE 4

Limerick IFC

Oola v Cappamore in Caherconlish at 7.30pm

City Junior B Football League Final

Sponsored by Patsy Nicholas Bar

Ballybrown v Crecora-Manister in Ballinacurra at 7:30pm

U-14 Football Division 1

Claughaun v Monaleen, 7.15pm

FRIDAY, JUNE 5

Limerick SFC

Sponsored by Irish Wire Products Ltd

Monaleen v Pallasgreen in Caherconlish at 7.30pm

Newcastle West v St Kieran’s in Dromcollogher at 7.30pm

Na Piarsaigh v Fr Casey’s in Kilmallock at 7.30pm

Dromcollogher Broadford v Rathkeale in Knockaderry at 8.00pm

Limerick IFC

Bruff v Castlemahon in Bohermore at 7.30pm

Claughaun v Mountcollins in Feenagh Kilmeedy at 7.30pm

Glin v Mungret St Paul in Askeaton at 7.30pm

Athea v Galbally in Ballybrown at 7.30pm

SATURDAY, JUNE 6

Limerick SFC

Sponsored by Irish Wire Products Ltd

Ballysteen v Adare in The Bog Garden at 7.30pm

Limerick IFC

Hospital Herbertstown v St. Senans in Feenagh at 7.30pm

City Junior A Hurling League Semi Final

Sponsored by Nolan Motors Factors

Na Piarsaigh v Crecora Manister in Rathbane at 7:30pm (extra time if required)

Ballybrown v Patrickswell in Crecora at 7:30pm (extra time if required)

South Junior B Hurling League Final

Sponsored by Dan Dooley Ford Centre

Blackrock v Glenroe in Bruff at 6.15pm

South Junior A Hurling League Final

Sponsored by Dan Dooley Ford Centre Knocklong

Croom v Staker Wallace in Bruff at 7.30pm

West Junior A Football Championship

Granagh Ballingarry v Cappagh at Knockaderry at 7pm

Gerald Griffins v Newcastle West at Askeaton at 7pm

Monagea v Fr Caseys at Tournafulla at 7pm

U-14 Hurling Division 1

Ahane v Na Piarsaigh, 4.30pm

SUNDAY, JUNE 7

Limerick SFC

Sponsored by Irish Wire Products Ltd

Ballylanders v St Patrick’s in Bruff at 7.30pm

County Hurling League Division 2

Croom v Knockainey in Croom at 7.30pm

City Junior B Hurling League Final

Sponsored by Nolan Motor Factors

Patrickswell v Na Piarsaigh in Claughaun at 5pm

City Senior Hurling Final

Sponsored by Mike O’Connell’s Menswear

Ballybrown v Na Piarsaigh in Claughaun at 7pm

South SHC Quarter Final

Sponsored by Sulley’s Bar, Hospital

Croom v Knockainey in Kilmallock at 1.45pm

South SHC Semi-final

Sponsored by Sulley’s Bar, Hospital

Bruff v Kilmallock in Hospital at 6.30pm

West Junior B Football Championship

St Senans v Mountcollins at Athea at 7pm

Glin v Ballysteen at Foynes at 7pm

St Kierans v Athea at Glin at 7pm

U-14 Hurling 13-a-Side

Knockainey v Bruree, 11am

Castletown Ballyagran v Feenagh Kilmeedy, 11am

MONDAY, JUNE 8

City Junior A Football League Semi-Final

Sponsored by DJ Daly Team Flag Ireland

Monaleen v Na Piarsaigh in Claughaun at 7:30 pm (extra time if required)

U-14 Hurling Division 3A

Templeglantine v Tournafulla, 7.15pm

U-14 Football Division 2

(First named team at home – All games 7:15pm except where stated)

Kilpeacon v Dromcollogher Broadford

Askeaton v St Senan’s

Deel Rangers v Shannon Gaels

Kildimo-Pallaskenry v Bruff

Oola v Ballylanders

Ballyhoura Gaels v Pallasgreen

Na Piarsaigh v Murroe Boher

Naomh Brid v South Liberties

St Patrick’s v Ahane

U-14 Football Division 3

(First named team at home – All games 7:15pm except where stated)

Shamrock Gaels v Granagh

Cappamore v Monaleen

U-14 Football 13-a-side

(First named team at home – All games 7:15pm except where stated)

Hospital Herbertstown v Bruree

Caherconlish v Galtee Gaels

Castletown-Ballyagran v Knockainey

TUESDAY, JUNE 9

County Hurling League Division 1

Murroe-Boher v Patrickswell in Harty Park at 7.30pm

Ahane v Ballybrown in Mackey Park at 7.30pm

Na Piarsaigh v Kilmallock in Caherdavin at 7.30pm

Doon v Adare in Doon at 7.30pm

County Hurling League Division 2

Granagh Ballingarry v South Liberties in Ballingarry at 7.30pm

Effin v Blackrock in Effin at 7.30pm

Knockainey v Garryspillane in Knockainey at 7.30pm

County Hurling League Division 3

Pallasgreen v Monaleen in Pallasgreen at 7.30pm

Knockaderry v Bruree in Knockaderry at 7.30pm

Mungret St. Paul v St. Kierans in Mungret at 7.30pm

Dromin Athlacca v Glenroe in Dromin Athlacca at 7.30pm

County Hurling League Division 4

Kildimo Pallaskenry v Newcastle West in Pallaskenry at 7.30pm

Cappamore v Claughaun in Cappamore at 7.30pm

Monagae v Feonanagh Castlemahon in Monagae at 7.30pm

Feenagh Kilmeedy v Caherline in Feenagh at 7.30pm

County Hurling League Division 5

Kilmallock v Staker Wallace in Kilmallock at 7.30pm

Tournafulla v Kilmeedy in Tournafulla at 7.30pm

Ballybricken-Bohermore v Templaglantine in Ballybricken at 7.30pm

County Hurling League Division 6

St Patrick’s v Crecora Manister in St Patricks at 7.30pm

Askeaton v Old Christians in Askeaton at 7.30pm

Rathkeale v Dromcollogher Broadford in Rathkeale at 7.30pm

South Junior A Football League Final

Sponsored by Sheehy’s Centra, Kilfinane

Ballylanders v Galtee Gaels in Kilfinane at 7.30pm

WEDNESDAY, JUNE 10

County Football League Division 3

Athea v Gerald Griffins in Athea at 7.30pm

City Junior A Hurling League Semi Final

Sponsored by Nolan Motors Factors

Ballybrown v Patrickswell in Crecora at 7:30pm (extra time if required)

U-14 Hurling Division 1

(First named team at home – All games 7:15pm except where stated)

Murroe Boher v Kilpeacon

Adare v Mungret St Paul’s

Doon v Patrickswell

U-14 Hurling Division 2

(First named team at home – All games 7:15pm except where stated)

Newcastle West v Kildimo-Pallaskenry

Deel Rangers v Croagh Kilfinny

Dromcollogher Broadford v Killacolla Gaels

Pallasgreen v Monaleen

Kilmallock v St Patrick’s

Ballyhoura Gaels v Claughaun

U-14 Hurling Division 3B

(First named team at home – All games 7:15pm except where stated)

Balinacurra Gaels v Shamrock Gaels

Cappamore v Caherline

South Liberties v Glenroe

U-14 Hurling 13-a-side

Croom v Hospital-Herbertstown , 7.15pm