Limerick GAA fixtures - March 26 to April 1

There was championship GAA action in Limerick this Friday evening
LIMERICK GAA fixtures for the period March 26 to April 1

LIMERICK GAA fixtures for the period March 26 to April 1

THURSDAY MARCH 26

East U-21 Hurling Championship

Sponsored by Pierse Motors Tipperary

St Kevins v Pallasgreen at UL Ground at 9pm

FRIDAY MARCH 27

County Football League Division 3

Bruff v Gerald Griffins in Mick Neville Park at 8pm

South IHC Preliminary Round

(Extra time if needed)

Bruree v Hospital-Herbertstown in Kilbreedy at 8.30pm

SATURDAY MARCH 28

Allianz Hurling League Quarter-Final

Limerick v Dublin in Croke Park at 5pm

County U-21 B HC Semi Final

Daithi Brudair v Kildimo Pallaskenry in Croagh at 3.30pm (extra time if Necessary)

Football League Division 4

Cappagh home to Croom at 12noon

Ahane home to Ballylanders at 12noon

Fr Casey’s home to Galtee Gaels at 4.45pm

East U-21 Hurling Championship Playoff

Sponsored by Pierse Motors Tipperary

Murroe/Boher v Cappamore in Caherconlish at 4.30pm (extra time if needed)

South IHC Quarter Final

Kilmallock v Staker Wallace in Bruff at 5pm

West IFC

Cappagh v Mountcollins at Rathkeale Bog Garden at 3pm

West U-21 ‘A’ HC Final Replay

Croagh Kilfinny v Newcastle West at Mick Neville Park at 6pm (extra time if required)

Feile na nGael A Quarter-final

(1st named team at home)

Kilmallock v Ballybrown at 5pm

Feile na nGael B Quarter-final

(1st named team at home)

St Patricks v Caherline at 5pm

SUNDAY MARCH 29

Allianz Football League Division 3

Limerick v Clare in Newcastle West at 3pm

Hurling League Division 1

Doon v Na Piarsaigh in Doon at 12noon

Hurling League Division 5

Killeedy v Croagh Kilfinny in Killeedy at 6pm

Football League Division 1

Rathkeale v Dromcollogher in Rathkeale at 12noon

Football League Division 2

St. Senans v Mountcollins in St Senan’s at 12noon

Oola v Adare in Oola at 12noon

Pallasgreen v Ballysteen in Pallasgreen at 12noon

Galbally v Castlemahon in Galbally at 12noon

Football League Division 3

Bruff v Claughaun in Bruff at 12noon

Cappamore v Athea in Cappamore at 12noon

Gerald Griffins v Mungret St Pauls in Gerald Griffins at 12noon

Kilteely Dromkeen v Glin in Kilteely-Dromkeen at 12noon

South U-21 HC

Sponsored by Bulgaden Castle

Bruff v Knockainey in Kilmallock at 5pm

South IHC Quarter Final

Dromin-Athlacca v Bruree v Hospital-Herbertstown in Bruff at 5pm

West SFC Semi Final

Fr Casey’s v Newcastle West at Tournafulla at 6pm

Feile na nGael A Quarter-finals

(1st named team at home, at 11am unless otherwise stated)

Mungret v Adare; Doon v Ahane

Feile na nGael B Quarter-finals

Granagh-Ballingarry v Garryspillane

Askeaton Ballysteen v Newcastle West

Monaleen v Bruff, at 4.30pm

MONDAY MARCH 30

County Premier U21 Hurling Semi Final

Adare v Na Piarsaigh in Rhebogue at 8pm (extra time if necessary)

Doon v Patrickswell in Gaelic Grounds at 8pm (extra time if necessary)

Football League Division 1

St Kierans v Fr Caseys in St Kierans at 7pm

South U-21 HC

Sponsored by Bulgaden Castle

Blackrock v Garryspillane in Knockainey at 6.30pm

Tory Gaels v Killacolla Gaels in Bruff at 6.30pm

U-15 football league

(1st named team at home – all games @ 6.15pm all games 20 mins a half)

Murroe Boher v Ballylanders

Athea v Shamrock Gaels

Ballybricken Bohermore v Caherconlish

Galtee Gaels v Kilteely Dromkeen

TUESDAY MARCH 31

County U-21 B HC Semi Final

Croagh Kilfinny/NCW v Mungret in Askeaton at 6.30pm

Hurling League Division 3

Bruree v Glenroe in Bruree at 7pm

WEDNESDAY APRIL 1

South IFC Quarter Final

Sponsored by Bulgaden Castle

Ballylanders v Hospital-Herbertstown in Kilfinane 6.30pm

South U-21 HC

Sponsored by Bulgaden Castle

Garryspillane v Tory Gaels in Bruff at 6.30pm

Killacolla Gaels v Bruff in Croom at 6.30pm

Blackrock v Knockainey in Knocklong at 6.30pm

U-15 football league

(1st named team at home – all games at 6.15pm)

Rathkeale v Athea

Shamrock Gaels v Murroe-Boher

Croom v Galtee Gaels

Kilteely-Dromkeen v Ballybricken-Bohermore