SLIDESHOW: Limerick Community games host talent finals as athletes prepare for Tralee

Leader Reporter

Reporter:

Leader Reporter

Email:

sport@limerickleader.ie

The Limerick Community Games U10 Talent County Finals were held in the Millennium Centre, Caherconlish on Friday night last with over 30 acts performing.

A great evening was enjoyed by all present with a wide variety of categories on stage. All participants were presented with medals at the end of the evening and a number of perpetual plaques were also presented to worthy recipients:

Recitation:

Gold: Róisín Herlihy, Bruree Rockhill

Silver: James Bourke, Kilteely Dromkeen Pallasgreen

Bronze: Maeve Hogan, Bruree Rockhill

Bronze: Sophie O’Donnell, Feenagh Kilmeedy

Solo Irish Dance

Gold: Lucy Frawley, Bruree Rockhill

Gold: Tara Frawley, Bruree Rockhill

Solo Modern Dance

Gold: Mellissa Rohocova, Bruree Rockhill

Silver: Emma O’Gorman, Feenagh Kilmeedy

Bronze: Hollie Gilbourne, Feenagh Kilmeedy

Solo Singing

Gold: Paudie Blackwell, Kilteely Dromkeen Pallasgreen

Silver: Kieran O’Shaughnessy, St Senan’s

Bronze: Ella Hennessy, Knocklong Glenbrohane Hospital Herberstown

Bronze: Keely Cooper, Knocklong Glenbrohane Hospital Herberstown

Solo Music

Gold: Elliot Stokes, Kilteely Dromkeen Pallasgreen

Silver: Eimear Barry, Knocklong Glenbrohane Hospital Herberstown

Silver: Molly Gleeson, Knocklong Glenbrohane Hospital Herberstown

Bronze: Paraic Bourke, Kilteely Dromkeen Pallasgreen

Group Irish Dance:

Gold: Lucy & Tara Frawley, Bruree Rockhill

Group Singing

Gold: Paudie & Juliette, Kilteely Dromkeen Pallasgreen

Silver: Lucy & Tara, Bruree Rockhill

Bronze: Paddy & James, Kilteely Dromkeen Pallasgreen

Bronze: Maeve & Laoise, Bruree Rockhill

Group Music

Gold: Molly & Eimear, Knocklong Glenbrohane Hospital Herberstown

Silver: Katie, Kathleen & Katelyn, Kilteely Dromkeen Pallasgreen

Drama/Comedy Sketch

Gold: Kelly-Anne, Keeley, Ella, Tara & Meghan, Knocklong Glenbrohane Hospital Herberstown

Silver: Emma, Ava, Paddy, James & Fionnuala, Kilteely Dromkeen Pallasgreen

Group Modern Dance

Gold: Jack & Molly, Knocklong Glenbrohane Hospital Herberstown

Silver: Amy, Cathal, Holly, Sophie, Patrick & Emma, Feenagh Kilmeedy

Silver: Róisín, Maeve, Carrie, Elizabeth & Ava, Bruree Rockhill

Bronze: Grace & Krissie, Broadford Dromcollogher

Bronze: Julie, Leah, Rachel, Meabhdh, Mia & Eve, Feenagh Kilmeedy

Perpetual Presentations:

The Zoe Scannell Perpetual Shield for Irish Dancing was presented to Lucy & Tara Frawley, Bruree Rockhill by Noelle Curtin, Abbeyfeale Community Games

The U10 Overall Entertainer of the Year Award was presented to Paudie Blackwell, Kilteely Dromkeen Pallasgreen by Limerick CG PRO, Noreen O’Dea

The U12/U16 Overall Entertainer of the Year Award was presented to Harry Moriarty, Croom Banogue Manister by Limerick CG PRO, Noreen O’Dea


MUNSTER FINALS: Several teams from Limerick areas will make their way to Tralee this Saturday, April 20 where the Munster finals will take place in preparation for the National Finals to be held in UL over the weekend of 25th/26th May. 

Those representing Limerick at the Munster finals will be as follows:

Badminton U15 Boys: Bruff Grange Meanus

Badminton U15 Girls: Bruff Grange Meanus

Basketball U11 Mixed: Regional

Basketball U13 Girls: Broadford Dromcollogher

Basketball U16 Boys: Ahane Castleconnell Montpelier

Basketball U16 Girls: Broadford Dromcollogher

Chess U13: Murroe Boher

Chess U16: Newcastlewest

Draughts U10: Murroe Boher

Draughts U12: Caherdavin

Draughts U14: Ballybrown Clarina

Indoor Soccer Boys U10: Ahane Castleconnell Montpelier

Indoor Soccer Girls U10: Caherdavin

Indoor Soccer Boys U13: Caherdavin

Indoor Soccer Girls U13: Adare

Mini Rugby U11: Regional

Table Tennis Boys U13: Adare

Table Tennis Girls U13: Caherdavin

Table Tennis Boys U16: Caherdavin

Table Tennis Girls U16: Caherdavin