Limerick GAA Fixtures and Results

THE Limerick GAA fixtures for the week starting on Thursday, August 23

THE Limerick GAA fixtures for the week starting on Thursday, August 23

FIXTURES

THURSDAY, AUGUST 23

County MFC 12-a-side Semi Final

Fedamore v St Kieran’s in Ballybrown at 6.30pm; Feohanagh Castlemahon v Castletown Ballyagran in Feenagh Kilmeedy at 6.30pm

West MHC

Tournafulla v Daithi Brudairs in Tournafulla at 7pm

South MFC

Sponsored by Dooley’s Ford Centre Knocklong

Glennacurrane v Balbec Gaels in Hospital at 7.15pm

South Junior B Hurling Championship Quarter Final

Bruree v Garryspillane in Kilfinane at 7pm

Friday, August 24

County Intermediate Hurling Relegation Semi Final

Caherline v Glenroe in Hospital at 6.30pm

County Premier Junior Hurling League

Feenagh Kilmeedy v Tournafulla in Feenagh at 7pm

County Premier MFC

St Patrick’s v Bruff in St Patricks at 7pm; Oola v Newcastlewest in Oola at 7pm; Ballybrown v Fr Caseys in Ballybrown at 7pm; Na Piarsaigh v Rathkeale in Caherdavin at 7pm; St. Nessan’s v Castletroy Gaels in Mungret at 7pm

West Junior B Hurling Championship Quarter-Final

Extra time if necessary

Feohanagh v Tournafulla in Dromcollogher at 7pm

Saturday, August 25

County Senior Hurling Cup Semi Final

Bruree v Doon in Childers Road at 6pm; Murroe Boher v South Liberties in Caherconlish at 6pm

County Intermediate Hurling Cup Semi Final

Bruff v Newcastlewest in Ballyagran at 6pm

County IHC Quarter Finals

Dromin Athlacca v Monaleen in Clarina at 6.30pm; Blackrock v Mungret in Feenagh Kilmeedy at 6.30pm

County Intermediate Hurling Relegation Semi Final

Ballybricken Bohermore v Claughaun in Gaelic Grounds at 6.30pm

County Senior Hurling Championship Quarter Final

Croom v Kilmallock in Bruff at 6.30pm

West MFC 12-a-side semi-final

Athea v Cappagh-Kilcornan in Tournafulla at 7pm

South Junior B Hurling Championship Play Off

Glenroe v Knockainey in Kilbreedy at 6.30pm

East Ryan & Riordan Insurance JHC ‘A’ Semi Final

Fedamore v Kilteely/Dromkeen in Cappamore at 7pm

Sunday, August 26

County Senior Hurling Relegation Semi Final

Knockainey v Hospital Herbertstown in Kilfinane at 12 noon; Effin v Granagh Ballingarry in Ballyagran at 12 noon

County IHC Quarter Final

Cappamore v Killeedy in Bruff at 2pm; Ballybrown v Knockaderry in Bruff at 3.45pm

County Senior Hurling Championship Quarter Finals

Adare v Patrickswell in Gaelic Grounds at 2pm; Ahane v Na Piarsaigh in Gaelic Grounds at 3.45pm; Emmets v Garryspillane in Kilmallock at 6.30pm

County Minor Hurling 12-a-side

Feohanagh Castlemahon v St. Mary’s in Coolyroe at 12 noon

West JHC ‘A’ Quarter-finals

Extra time if necessary

Dromcollogher/Broadford v Monagea in Tournafulla at 7pm; Feenagh-Kilmeedy v Tournafulla in Knockaderry at 7pm

Junior B Hurling Championship Quarter-Final

Extra time if necessary

Newcastle West v Feenagh-Kilmeedy in Monagea at 1.45pm

Monday, August 27

West Minor Hurling 12-a-side Semi-Final

Mahoonagh v Knockaderry in Feenagh at 7pm

West Minor Hurling Championship

St. Davids v Rathkeale/Ardagh in Newcastle West at 7pm

South Minor Football Championship

Sponsored by Dooley’s Ford Centre Knocklong

Ballinamona Gaels v Glennacurrane in Kilbreedy at 7pm

East Ryan & Riordan Insurance Ltd JHC ‘B’

Murroe/Boher v Knockane venue TBC at 6.45pm

Tuesday, August 28

County Premier Minor Hurling Championship

Ballybrown v Mungret in Childers Road at 6.30pm

West Junior B Football Championship Quarter-Final

Extra time if necessary

Newcastle West v Dromcollogher/Broadford in Tournafulla at 6.45pm

West Minor Football 12-a-side Semi-Final

St. Senans v St. Kierans in Askeaton at 7pm

South Junior B Football Championship

Hospital/Herbertstown v Galbally in Ballylanders at 7pm; Bruff v Camogue Rovers in Hospital at 7pm; Effin v Galtee Gaels in Kilfinane at 7pm

South Minor Football Championship

Sponsored by Dooley’s Ford Centre Knocklong

Balbec Gaels v Croanagh Garry Gaels in Ballyagran at 7pm

East Ryan & Riordan Insurance Ltd MFC

Pallasgreen v Naomh Brid in Pallasgreen at 7pm

Wednesday, August 29

South Junior A Football Championship

Sponsored by Sheehy’s Centra Foodstore Kilfinane

Blackrock v Banogue in Kilbreedy at 7pm; Castletown/Ballyagran v Ballylanders in Kilfinane at 7pm; Galtee Gaels - Bye

RESULTS

Limerick SFC Group 1

Dromcollogher Broadford 0-13 Ballysteen 2-6; Monaleen 0-14 St Senan’s 1-8; Ballylanders 2-14 Newcastle West 0-8

Limerick SFC Group 2

Mountcollins 2-14 St Patrick’s 2-9; Fr Caseys 2-11 St Kieran’s 2-8; Galbally 1-11 Adare 1-10

Limerick IFC Group 1

Oola 1-10 Mungret St Paul’s 0-7; Hospital Herbertstown 2-13 Croom 0-2; Bruff 1-16 Na Piarsaigh 2-8

Limerick IFC Group 2

Claughaun 3-8 Athea 1-6; Pallasgreen 1-13 Gerald Griffins 1-7; St Mary’s-Sean Finns 1-18 Bruree 2-3

County Senior Hurling League

Kilmallock 3-18, Doon 1-11; Ballybrown 1-15, Patrickswell 1-13

County Intermediate Hurling League Division 1B

Mungret St Pauls 0-24 Monagea 0-17

County Premier Junior Hurling League

Feohanagh Castlemahon 0-16 Castletown Ballyagran 0-8

East Junior B Hurling Championship

Caherline - Cappamore - Conceded by Caherline

East Junior League

Oola 1-5, Fedamore 1-15

South Junior B Football Championship

Camogue Rovers 0-21, Galtee Gaels 0-1; Hospital Herbertstown 0-6 Bruff 0-4

City Junior A Hurling Championship

Ballybrown - Kildimo-Pallaskenry - Conceded by Kildimo-Pallaskenry

City Junior B Football Championship

Ballinacurra Gaels - Mungret St Pauls - Conceded by Mungret St Pauls

City Junior B Hurling Championship

Monaleen 3-9 Claughaun 2-8

County Premier Minor Football Championship

St Nessans - Newcastle West - Conceded by St Nessans; Bruff 4-9, Ballybrown 2-12

U-14 Football Championship Division 1

Fr Caseys 2-2, Monaleen 2-11; South Liberties 2-10 Mungret St Pauls 1-5; Kilmallock - Deel Rangers - Conceded by Deel Rangers

U-14 Football Championship Division 2B

St Patrick’s 2-4 Murroe Boher 3-5; Cappamore - Ahane - Conceded by Cappamore; Monaleen - Oola - Conceded by Monaleen

U-14 Football Cup 13-a-side

Cois Laoi Gaels - Croom - Conceded by Cois Laoi Gaels Glin 4-15, Granagh/Ballingarry 2-2

West MFC 12-a-side

St. Kierans 3-12 Athea 5-11

West MHC 12-a-side

Templeglantine 1-3 Askeaton 0-5

West MFC ‘A’ Final

Feale Rangers 1-9 Daithi Brudairs 0-7