Limerick GAA - Weekend Fixtures

Donn O'Sullivan

Reporter:

Donn O'Sullivan

Email:

donn.osullivan@limerickleader.ie

Limerick GAA - Weekend Fixtures

Limerick GAA's Weekend Fixtures

Thursday August 10

Premier Minor Football Championship , Venue: Abbeyfeale, (Round 6), Fr Caseys V Rathkeale 19:00, Ref: Billy Phillips

City Junior A hurling Championship, Venue: Ballybrown, (7), Patrickswell V St Patrick's 19:00, Ref: Trevor Mann

West Inter'diate Hurling Championship, Venue: Dromcollogher, (Semi-Final), Granagh/Ballingarry V Newcastle West 19:15, Ref: Donnacha O Callaghan

BRIAN BUTLER CUP FINAL,

Venue: Cappamore, (FINAL), Caherline V Doon 19:15, Ref: Michael Meade

EAST SENIOR FOOTBALL CHAMPIONSHIP, Venue: Kilteely, (Final), Cappamore V Oola 19:30, Ref: Morgan O Sullivan

Fri 11 Aug

Premier Minor Football Championship , Venue: Claughaun GAA, (Round 6), Claughaun V Galbally 19:00,

Ref: Michael Flannery

Venue: Adare, (Round 6), Adare V Newcastle West 19:00, Ref: TBC

Venue: Monaleen, (Round 6), Monaleen V Mungret St Paul's 19:15, Ref: Mark Murphy

Venue: Croom, (Round 4), Croom V Hospital Herbertstown 19:00, Ref: TBC

Minor Football 13 aside Competition, Venue: Crecora, (Round 4), Crecora Manister V Knockainey 19:00,

Ref: Eamon Phelan

South Minor Hurling Championship, Venue: Ballyhoura Gaels, (Round 4), Ballyhoura Gaels V Tory Gaels 19:30, Ref: TBC

South Minor Football Championship , Venue: Bruff, (Round 3), Bruff V Ballylanders 19:30, Ref: TBC

West Junior A Hurling Champioship, Venue: Dromcollogher, (Quarter Final), Monagea V Feenagh Kilmeedy 19:15, Ref: Michael Sheehan

City Minor football Championship 2017, Venue: Caherdavin, (5), Na Piarsaigh V St Patrick's 19:00, Ref: Jonathon Hayes

West Minor A Football Championship, Venue: Coolcappa, (Round 5), St Kieran's V Ballysteen 19:15, Ref: TBC

West Minor B Football Championship, Venue: Ballingarry, (Round 3), Granagh/Ballingarry V St Senan's 00:00, Ref: TBC

Saturday August 12

Senior Football League Division 1,

Venue: Quaid Park, (Final), Dromcollogher Broadford V Newcastle West 19:00, Ref: Paddy Lyons

South Junior Hurling Championship, Venue: Knocklong, (Round 2), Garryspillane V Bruff 19:30, Ref: TBC

City Junior A hurling Championship 2017, Venue: Mungret, (7), Crecora Manister V Old Christians 19:00, Ref: Kieran Flaherty

City Junior A hurling Championship, Venue: Rathbane, (7), Monaleen V Ballybrown 19:00, Ref: Seamus Hayes

West Junior A Hurling Champioship, Venue: Feenagh Kilmeedy, (Quarter Final), Rathkeale V Templeglantine 19:15, Ref: Jason Mullins

West Junior B Hurling Championship, Venue: Quaid Park, (Quarter Final), Granagh/Ballingarry V Newcastle West 19:00, Ref: TBC

West Junior B Hurling Championship, Venue: Newcastlewest, (Quarter Final), Tournafulla V Knockaderry 19:00,

Ref: Michael Browne

EAST MINOR HURLING CHAMPIONSHIP, Venue: Caherconlish, (Final), Cappamore V Padraig Pearses 17:30, Ref: Francis Minogue

EAST MINOR HURLING CHAMPIONSHIP, Venue: Caherconlish, ( Final), Kilteely Dromkeen V Pallasgreen 19:00,

Ref: Eamon Phelan

Sunday August 13

Junior Hurling Championship,

Venue: Meanus, (Round 5), Camogue Rovers V Dromin Athlacca 19:00, Ref: TBC

Junior Hurling Championship,

Venue: Bruree, (Round 5), Bruree V Glenroe 19:00, Ref: TBC

Junior Hurling Championship,

Venue: TBC, (Round 5), Castletown Ballyagran V Knockainey 19:00, Ref: TBC

South Junior Hurling Championship, Venue: Knocklong, (Round 5), Garryspillane V Kilmallock 19:00, Ref: TBC

South Junior Hurling Championship, Venue: Bruff, (Round 5), Bruff V Effin 19:00, Ref: TBC

South Junior Hurling Championship, Venue: TBC, (Round 5), Staker Wallace V Blackrock 19:00, Ref: TBC

South Junior A Football Championship, Venue: Croom, (Round 4), Croom V Hospital Herbertstown TBC, Ref: TBC

South Junior A Football Championship, Venue: TBC, (Round 4), Galtee Gaels V Bruree TBC, Ref: TBC

South Junior B football Championship, Venue: Meanus, (Round 4), Camogue Rovers V Galbally TBC, Ref: TBC

South Junior B football Championship, Venue: TBC, (Round 4 ), Galtee Gaels V Castletown Ballyagran TBC, Ref: TBC

City Junior B Hurling Championship, Venue: Mungret, (semi final ), Crecora Manister V Ballybrown 12:00, Ref: TBC

City Junior B Hurling Championship, Venue: Ballybrown, (Semi final ), Mungret St Paul's V Kildimo/Pallaskenry 18:00, Ref: TBC

West Minor A Hurling Championship, Venue: Feenagh Kilmeedy, (Semi-Final), Newcastle West V Croagh/Kilfinny/Rathkeale 19:15, Ref: John Mc Grath

West Minor A Football Championship, Venue: Dromcollogher, (Round 2), Dromcollogher Broadford V Clan an nGael 19:00, Ref: TBC

West Minor B Football Championship, Venue: Foynes, (Round 2), St Senan's V Shannon Gaels 19:15, Ref: TBC

EAST JUNIOR FOOTBALL CHAMPIONSHIP GP1, Venue: Pallasgreen, (Round 3), Pallasgreen V Ahane 19:00, Ref: Morgan O Sullivan

EAST MINOR FOOTBALL CHAMPIONSHIP, Venue: Kilteely, (Round 5), South Liberties V Kilteely Dromkeen 19:00, Ref: Seamus Hayes

EAST MINOR FOOTBALL CHAMPIONSHIP, Venue: Oola, (Round 5), Oola V Cappamore 19:00, Ref: Mark Murphy

Monday August 14

City Junior B Football Championship

Venue: Rathbane, (semi final), St Patrick's V Abbey Sarsfields 19:00, Ref: TBC

Tuesday August 15

South Junior B football Championship, Venue: Hospital, (Round 3 ), Banogue V Galbally 19:15, Ref: Michael O Connor

City Minor Hurling Championship, Venue: Kildimo GAA Pitch, (5), Kildimo/Pallaskenry V Monaleen 19:00, Ref: TBC

Hurling League Division 5 Semi Final, Venue: Mick Neville Park , (Semi-Finals), Crecora Manister V Killeedy 19:00, Ref: Donal Neville

BORD NA NOG

Results:

Under 16 Hurling Division 2

Killeedy Tournafulla 1-14, Askeaton Ballysteen Kilcornan 0-9.

Under 14 Hurling Division 1

Cois Laoi Gaels 3-13, Monaleen 0-6; Patrickswell 4-6, Na Piarsaigh 1-13; Cappamore 2-12, Ballybrown 1-10; Doon 5-11, Mungret St Pauls 4-10;

Under 14 Hurling Division 2

Kilpeacon 5-4, Garryspillane 4-7; Belville Gaels 4-5, Killeedy Tournafulla 3-7; Killacolla Gaels 1-7, Knockaderry 0-9.

Under 14 Hurling Division 3

Pallasgreen 5-2, Templeglantine 4-4; Blackrock 3-3, Dromcollogher Broadford 1-5.

Under 14 Hurling 13 a side

Kilteely Dromkeen 4-17, Croagh Kilfinny 4-4.

Under 14 Football Division 3

Croom 8-6, Claughaun 2-2.

Under 16 Football Division 1

St. Kieran's 3-15, Newcastle West 0-5; Mungret St. Paul's 3-08, Askeaton Ballysteen Kilcornan 0-8; Fr. Casey's 4-12, Adare 2-2; Kilpeacon 4-4, St. Patrick's 1-7.

Under 16 Football Division 2

Hospital Herbertstown 4-14, Ballyhoura Gaels 0-9; St. Senan's 2-17, Rathkeale 1-7.

Under 16 Football Division 3

Bruff 4-15, Dromin Athlacca Banogue 1-4; Dromcollogher Broadford 9-9, South Liberties 0-3.

Under 16 Football 13 a side

Pallasgreen 11-17, Galtee Gaels 0-9; Kilteely Dromkeen 2-11, Caherconlish 1-8

Fixtures:

Monday 14th August

Under 16 Hurling Division 1

Ballyhoura Gaels v Na Piarsaigh in Kilbreedy at 7pm

Ballybrown v Garryspillane in Ballybrown at 7pm

Mungret St. Paul's v Patrickswell in Mungret at 7pm

Killacolla Gaels v Kilpeacon in Ballyagran at 7pm

Murroe Boher v Doon in Boher at 7pm

Ahane v Adare in Ahane at 7pm

Under 16 Hurling Division 2

Templeglantine v Granagh/Ballingarry in Templeglantine at 7pm

Killeedy Tournafola v Newcastle West in Killeedy at 7pm

Clann na nGAel v Askeaton Ballysteen Kilcornan in Knockaderry at 7pm

Knockainey v Southside Gaels in Knockainey at 7pm

Croom v Monaleen in Croom at 7pm

Cappamore v Bruff in Cappamore at 7pm

Under 16 Hurling Division 3

Dromcollogher Broadford v Glenroe in Dromcollogher at 7pm

St. Kieran's v Caherline in St. Kieran's at 7pm

Dromin Athlacca Bangoue v South Liberties in Banogue at 7pm

Under 16 Hurling 13 a side

Croagh Kilfinny v Pallasgreen in Croagh at 7pm

Kilteely Dromkeen v Rathkeale in Kilteely at 7pm

Tuesday 15th August

Under 14 Hurling Division 3

Templeglatine v Backrock in Templeglantine at 7pm

Wednesday 16th August

Under 14 Hurling Division 1

Na Piarsaigh v Mungret St. Paul's in Caherdavin at 7pm

Murroe Boher v Bruff in Boher at 7pm

Newcastle West v Monaleen in Newcastle West at 7pm

Cois Laoi Gaels v Ballybrown in Effin at 7pm

Cappamore v Patrickswell in Cappamore at 7pm

Under 14 Hurling Division 2

Hospital Herbertstown v Kilpeacon in Hospital at 7pm

Southside Gaels v Garryspillane in Claughaun at 7pm

St. Lawrences v Dromin Athlacca Banogue in Caherconlish at 7pm

Kilmallock v Ahane in Kilmallock at 7pm

Killacolla Gaels v Kildimo-Pallaskenry in Ballyagran at 7pm

Belville Gaels v Askeaton Ballysteen Kilcornan in Feenagh Kilmeedy at 7pm

Killeedy Tournafola v Adare in Tournafola at 7pm

St. Kieran's v Knockaderry in St. Kieran's at 7pm

Under 14 Hurling Division 3

Dromcollogher Broadford v Croom In Dromcollogher at 7pm

Granagh Ballingarry v Pallasgreen in Ballingarry at 7pm

Under 14 Hurling 13 a side

Kilteely Dromkeen v Glenroe in Kilteely at 7pm

Rathkeale v Monagea in The Bog Garden at 7pm

Under 16 Football Division 1

Galbally v Claughaun in Galbally at 7pm